Binlerce ton genetiği değiştirilmiş pirinç ele geçirildi

Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerinin düzenlediği operasyonda 5 bin ton genetiği değiştirilmiş pirinç ele geçirildi. Türk Gıda Kodeksi'ne uyumsuz pirinçlerin piyasa değeri ise 15 milyon lira olduğu belirtildi.

Gündem 31.12.2020, 16:39 Gül Sert
Binlerce ton genetiği değiştirilmiş pirinç ele geçirildi

Hatay Gümrük Muhafaza Kaçakçılıkla İstihbarat Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, Rusya’dan İskenderun Limanı’na gelen 5 gemide genetiği değiştirilmiş (GDO) pirinçlerin taşındığını tespit etti. Limandaki depolardan alınan numuneler, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından incelendi. İncelenen pirinçlerin, GDO analiz sonuçlarının Türk Gıda Kodeksi’ne uygun olmadığı ortay çıktı.

Türkiye’ye yüklü miktarda genetiği değiştirilmiş pirinç getirileceğine ilişkin bir ihbarı değerlendiren Hatay Gümrük Muhafaza Kaçakçılıkla İstihbarat Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, hareket geçti. Yürütülen çalışmalarla ihbarı doğrulayan nitelikte bilgi ve belgelere ulaşıldı. Bilgi sistemleri üzerinden yapılan analizde Rusya’dan İskenderun Limanı’na toplam 5 gemi ile yapılacak sevkiyat riskli olarak değerlendirildi.

FİZİKİ TAKİP YAPILDI

Gemi Takip Sistemi aracılığı ile uydu üzerinden takip edilen gemiler, liman sahasına girişlerinin ardından fiziki takip edildi. Gemilerde bulunan yükün Hatay’da bir antrepoya aktarılması ve yüke ilişkin olarak gümrük beyannamesi açılmasının ardından ekipler harekete geçti.

Antrepoda bulunan toplam 5 bin ton pirinçten numune alınarak Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Ankara Gıda Laboratuvarları’na gönderildi. Laboratuvardan gelen raporda, incelenen ürünün GDO analiz sonuçlarının Türk Gıda Kodeksi’ne uygun olmadığı belirtildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?