Cemal Kaşıkçı son röportajında Suudi Arabistan hükümetini eleştirmiş

Geçtiğimiz haftadan bu yana haber alınamayan ve durumu araştırılan Cemal kaşıkçı'nın son röportajında ülkesini eleştirerek; 'Eleştirilenler tutuklanıyor. Tutuklananlar muhalif bile değil' dediği ortaya çıktı.

Gündem 09.10.2018, 10:27 09.10.2018, 10:33 Burak ZİHNİ
Cemal Kaşıkçı son röportajında Suudi Arabistan hükümetini eleştirmiş

Kaybolduktan 3 gün önce Londra'da katıldığı bir konferansta ülkesini eleştiren Cemal Kaşıkçı'dan tam bir haftadır bilgi alınamıyor. Son olarak Suudi Arabistan Konsolosluğu'nda görülen Washington Post yazarının röportajı yayınlandı.

Kaşıkçı, konferans sonrası BBC'ye verdiği röportajda da, "Suudi Arabistan'da büyük bir değişim yaşanıyor. Bu daha önce hiç görmediğimiz bir şey. Eleştiri yapan gazeteciler tutuklanıyor. Tutuklananlar muhalif bile değil. Bu olaylar insanları korkutuyor." görüşünü aktardı. 

Birçok arkadaşının sebepsiz tutuklandığını duyduğunu ve bu nedenle Suudi Arabistan'a dönmediğini dile getiren Kaşıkçı, "Ben sadece bir gazeteciyim. Konuşma, yazma özgürlüğüne sahip bir gazeteciyim. Washington Post gazetesi bana bir alan verdi ve ben de orada düşüncelerimi özgürce yazıyorum. Keşke bu fırsat bana kendi ülkemde verilseydi." ifadelerini kullandı. 

Suudi reformistler için önemli bir platform olan Al Watan gazetesine katkı veren ve aynı zamanda Washington Post gazetesinde de yazılar yazan Kaşıkçı, geçen hafta salı günü resmi işlemler için Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğuna gittikten sonra ortadan kaybolmuştu. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?