Cezaevindeki mahkumlar için af çıkacak mı? Adalet Bakanı Abdulhamit Gül açıkladı

Türkiye'deki cezaevlerinde kalan kader mahkumları ve ailelerini yakından ilgilendiren af kararı hakkında açıklamalarda bulunan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül kritik ifadeler kullandı. Peki af çıkacak mı? İşte detaylar...

Gündem 06.09.2018, 11:09 Burak ZİHNİ
Cezaevindeki mahkumlar için af çıkacak mı? Adalet Bakanı Abdulhamit Gül açıkladı

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, MHP’nin af talebine ilişkin, “Bu konuyla ilgili Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan önceki gün açıklama yaptı. Dolayısıyla o konuda tutum belli. Cezaevleriyle ilgili olarak doluluk oranı, yeni yapılacak cezaevleri hususunda çalışmalarımız devam ediyor. Cumhurbaşkanımızın söyledikleri belli, onun üzerine söyleyecek bir şeyimiz yok” dedi. 

Gül, FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin açılan davalara yönelik için şunları söyledi: "15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili açılan 289 dava var, 203'ü sonuçlandı. 86 dosya devam ediyor. Belki Akıncı Üssü davası ve bazı sanık sayısı fazla olan davalar sarkabilir. Onun haricinde tüm darbe yargılamalarının bu yıl sonuna kadar biteceğini ümit ediyoruz."
 

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin af teklifine ilişkin şunları söylemişti: "Kader mahkûmları meselesini anlamış değilim. Biz arkadaşlarımıza şunu da söyledik, özellikle bu bizim gündemimizde olan bir şey değil. Tüm bunlara rağmen hakikaten yapabilecek bir şey var ise bunu da aramızda görüşelim. Biz MHP ile bir yola çıktık. Burada zaman zaman buna benzer konuları aramızda değerlendirmek suretiyle atılabilecek adımlar var ise bu adımları atmaktan da çekinmemeliyiz. Burada milletin, ülkenin, devletin menfaati önemli. Cezaevlerinde ciddi manada bir doluluk var, kabul ediyoruz. Tüm bunlara rağmen bir şey yapalım derken, öbür tarafta mağdur, mazlum meydana getirmeyelim. İlke şu; devlete karşı işlenenlerde devlet bu yetkiyi kullanabilir, ama şahıslara karşı işlenen olduğunda orada devletin böyle bir af yetkisi kesinlikle yoktur."

Yorumlar (2)
ayşe 2 yıl önce
sayın başkanım perişanız af çıkmalı
mustafa Gülmez 2 yıl önce
af lan af
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?