CHP'den hodri meydan

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na yaptığı 'dokunulmazlık' çağrısıyla ilgili "Hodri meydan, diyoruz. Dokunulmazlık kaldırılacakmış; yapabiliyorlarsa yapsınlar, buyursunlar" dedi

Gündem 10.05.2019, 07:36 10.05.2019, 07:38 Burak ZİHNİ
CHP'den hodri meydan

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Öztrak, parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. Öztrak, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesi kararıyla ilgili, "Ciddi bir hukuk cinayeti işlenmiştir" diye konuştu. CHP'li Öztrak, YSK'nın, 6 Mayıs'ta seçmen iradesini yok sayarak, Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasını geri aldığını savundu. Öztrak, "6 Mayıs'ta sandığa ve hukuka yapılan darbe, seçim öncesi yaşanan belirsizlik sürecinin ekonomiye de önemli yansımaları oldu. Kriz nedeniyle zaten ürkmüş olan yatırımcıların ve tüketicilerin ufku seçim sürecinin uzamasıyla daha da karardı. İktidarın krizle mücadele konusunda isteksizliğinin devam edeceği ve seçim ekonomisinin süreceği beklentileri arttı. Seçimle gelenin seçimle gitmemekle direnmesi, Türkiye'de demokrasinin kalitesi ve hukuk devletinin varlığı konusunda yatırımcıların endişesini daha da artırdı. Üst üste yapılan hatalar nedeniyle ekonomideki tablonun giderek kötüleştiğini görüyoruz" diye konuştu.

Dolar kuru 6,22'yi geçti

CHP'li Öztrak, 1 Nisan'dan bugüne kadar Türk lirasının dolar karşısında yüzde 11,2 değer kaybettiğini söyleyerek, şöyle konuştu: "Dolar kuru 5,49 kuruştan 6,18 TL’ye yükselmişti ama şu an itibarıyla dolar kuru 6,22 lirayı geçti. Merkez Bankası, politika faizini belirleyen ihaleleri iptal etti yani yine Merkez Bankası'nın politika faizi rafa kalktı. Yeniden o belirsizlik ortamına geri döndük. Bu yapılanların maliyeti yavaş yavaş ortaya çıkıyor, iş yönetilemez hale gidiyor. Bu gelişmelerin şirketlerimiz, çalışanlarımız ve milletimiz üzerinde büyük bir yükü var. Öncelikle TL'nin değer kaybı pahalılığı daha da artıracak, vatandaşın mutfağında yangın daha da büyüyecek. Reel sektörün net 197 milyar dolar döviz borcu var. Bu borç nedeniyle son 39 günde seçim belirsizliği, arkadan gelen sandık darbesi sonucunda dolar kurunda meydana gelen 69 kuruşluk artış, şirketlerin bilançosuna 136 milyar TL'lik ek zarar olarak yansıyacak. Borsa İstanbul 1 Nisan'dan bu yana yüzde 4,1 oranında değer kaybetti. Şirketlerin piyasa değeri 29 milyar TL düştü."

Yapabiliyorsa yapsın
CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztrak, MHP lideri Bahçeli'nin, CHP Lideri Kılıçdaroğlu'na yaptığı 'dokunulmazlık' çağrısının hatırlatılması üzerine de "Bu açıklamanın nasıl olduğunu anlamadık. MHP grubunun lideri Devlet Bahçeli bizim bildiğimiz kadarıyla. Grubu var, elbet ortağı da var orada. Hodri meydan diyoruz. Dokunulmazlık kaldırılacakmış; yapabiliyorlarsa yapsınlar, buyursunlar" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?