CHP'li vekillerden Boğaziçi önergesi

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi CHP’li milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu, Mahmut Tanal, Servet Ünsal, Ali Haydar Hakverdi, Sevda Erdan Kılıç, İrfan Kaplan, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine yönelik polis müdahalesinin araştırılmasını istedi. 

Gündem 03.03.2021, 12:30
CHP'li vekillerden Boğaziçi önergesi

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi CHP’li milletvekilleri, Boğaziçi Üniversitesi'nde polisin öğrencilere müdahalesinin araştırılmasını ve alt komisyon kurulmasını istedi. Vekiller başvurularında "Yaşanan tüm hak ihlallerinin tespiti ile ilgili tüm incelemelerin yapılarak, gerçeklerin ortaya çıkarılmalı" dedi.

"TÜMÜYLE HUKUKA AYKIRILIK TEŞKİL ETMEKTE"

Alt komisyon kurulmasını isteyen CHP’li vekillerin başvurusu şöyle:

“Cumhurbaşkanı tarafından Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne Melih Bulu'nun rektör olarak atanmasından sonraki süreçte yaşanan olaylarda, AKP’nin kurumların teamüllerinin değiştirdiği gündeme gelmiş ve Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri bu duruma direnirken, öğrencilere müdahale edilmiş, gaz, plastik mermi sıkılmış ve birçok insan haksız biçimde gözaltına alınırken haklarında henüz herhangi bir somut iddia olmadan da terörist ilan edilmişlerdir. Bu durum tümüyle hukuka aykırılık teşkil etmekte olup, Boğaziçili öğrenciler demokratik haklarını kullanmakta ve demokratik geleneğe sahip çıkmaktadırlar.

"GERÇEKLER ORTAYA ÇIKARILMALI"

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne Melih Bulu'nun rektör olarak atanmasının ardından yaşanan gözaltılar, tutuklamalar, polis şiddeti göz önüne alındığında yaşanan tüm hak ihlallerinin tespiti ile ilgili tüm incelemelerin yapılarak, gerçeklerin ortaya çıkarılması ve kamuoyuna doğru bilgi verilmesi amacıyla ivedilikle bir Alt Komisyon kurulmasını arz ve talep ederiz.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?