CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan Berat Albayrak açıklaması: 27 saat sonra açıklama yapıldı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuşuyor. Kılıçdaroğlu, "Tek adam rejimi benim dışında kimse bir şey söyleyemez demektir. O nedenle biz tek adam rejiminin ülke için felaketler üreteceğini hep söyledik. Bugün geldiğimiz nokta da budur." dedi.

Gündem 10.11.2020, 14:13
CHP lideri Kılıçdaroğlu'ndan Berat Albayrak açıklaması: 27 saat sonra açıklama yapıldı

CHP lideri Kılıçdaroğlu konuşmasına, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünün 82. yıl dönümünü anarak başladı.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Bugün 10 Kası büyük bir lideri bir devlet adamını bir eski komutanı, düşmanının bile saygı duyduğu değerli bir insanı sonsuzluğa uğurlayışımızın 82. yılı. Gerçekten de düşmanının bile saygı duyduğu bir insan. Feleğin çemberinden geçmek deyimi vardır. Hayatın bütün acılarını yaşayan bir kişi. Biz 82 yıldır onu unutmadık, bundan sonra da unutmayacağız. Halâ dünyanın mazlum ülkelerine örnek olmaya devam ediyor. O milli mücadeleyi sadece kendisi için değil bir anlamda bütün mazlum ülkeler için yaptı. Halkını bu kadar yücelten dünyadaki ender kişilerden biridir. TBMM'nin açılışında 1 Kasım 1930'da 'Ülkenin kaderinden tek yetki ve güç sahibi olan TBMM'nin bu ülkenin iç ve dış güvencesini sağlamak için en büyük güvencesidir' diyor. TBMM'nin açılışı halka duyduğu güven tarihin altın sayfalarında yer alan eylemledir. O cumhuriyeti kurarken cumhuriyet bilhassa kimsesizlerim kimsesidir dedi. Hiç kimse kendisini ötekileştirilmiş hissetmesin dedi. Sıradan bir cümle değil bu. 

Ben bilirim demedi, ne yaptı? İzmir'de iktisat kongresini topladı. Bilgiye birikime önem verdi. O aynı zamanda özgürlük ve bağımsızlık benim kaderim diyerek mesajını verdi. Ama ikinci bir mesajı daha var o da çok önemli .Osmanlı'nın nasıl battığına tanıktır kendisi. O dönemde de Londra'daki tefecilerin eseriydi Osmanlı .Onlar yönetiyorlardı O kadar ki Duyum-i umumiye kurarak devletimin bütün gelirleri üzerinde söz sahibi oldular. Verilen mücadelenin elde edilen bağımsızlığın hangi koşullarda verildiğini de bilmek ve çocuklarımıza anlatmak durumundayız. O bize Hatay'ı kazandırdı. O 82 yıl önce gözlerini yumarken daha güçlü bir Türkiye'yi her zaman düşündü. Bizim mücadelemiz de onun bıraktığı mirası büyütmektir. Bizim yapmak istediğimiz Cumhuriyeti demokrasiyle taçlandırmaktır. Darbelerin olmadı, demokrasinin güçlendiği her şeyi ben bilirim anlayışından uzak devletin kurallarına her zaman saygı gösterildiği birer süreci başlatmak durumundayız. "

Berat Albayrak açıklaması

"Berat Albayrak'ı en çok eleştirenlerden biri de benim. Gerçekleri milletin bilmesi gerekiyordu. Biz özellikle son yıllarda bir sorunu ortaya koyuyorsak arkasından mutlaka çözümü de ortaya koyuyoruz. Önemli bir süreci başlattı. Muhalefet çözüm üretmek zorunda değil ama Türkiye'de yaşanan sorunları görünce onlara yol da gösterdik. Olabilir bizim önerilerimiz eksik de yanlış da olabilir. Çıkar dersiniz biz de bakarız. Bugüne kadar yaptığımız eleştirilerden hiçbiri hakkında bu eksiktir, yanlıştır eleştirisi gelmedi. Çünkü biz her sorunu uzmanına danıştık. 13 madde saydık. Bu 13 maddenin çözümüyle ilgili bizim üstümüze düşen bir şey varsa her türlü desteği vermeye hazırız dedik. Siyaset kurumunun bu sorunu çözmesi lazım dedik. Sorumlu bir muhalefet anlayışıyla bunu yaptık. Biz bildiğimizi okuruz dediler. Sonra ekonomik buhranın içinde bulduk kendimizi. Milyonların işsiz kaldığı bir süreç. Yüz binler çöp konteynerlerinden beslenmeye başladılar. Şimdi eleştiriyi yaparken devletin en olduğunu da bilmek gerekiyor. Tek adam rejimi benim dışında kimse bir şey söyleyemez demektir. O nedenle biz tek adam rejiminin ülke için felaketler üreteceğini hep söyledik. Bugün geldiğimiz nokta da budur. 

Damat istifa etti. Gerçekten istifa etti mi etmedi mi? Uzun bir sessizlik. AK Parti grubuna bakıyorsunuz ora da sessiz. Ona koşulsuz destek veren MHP'nin genel başkanında da büyük bir sessizlik. Ne oluyor? Hazine'den sorumlu bir kişi ben istifa ettim diyor. Medyaya bakıyorsunuz. Sosyal medyada yaptığı istifa açıklamasının üzerinden 17 saat geçmesine rağmen 1780'inden sadece 5'i veriyor. Şu medyanın geldiği hale bakar mısınız! Gerçek anlamda havuz medyası olduğunu kanıtladı. 27 saat sonra istifa dolayısıyla bir açıklama yapıldı. Ülke böyle yönetilmez.  

Yorumlar (0)