CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun yargılandığı Cumhurbaşkanı hakaret davası: Durma kararı verildi

Zaman Gazetesi'ne verdiği röpörtajda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği suçlamasıyla yargılanan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun davasında mahkeme, 'durma' kararı verdi. Kararın gerekçesi olarak ise, Anayasa'nın 83. maddesinde yer alan, bir milletvekilinin meclis kararı olmadıkça yargılanamayacağına ilişkin düzenleme gösterildi.

Gündem 08.04.2021, 16:05 08.04.2021, 16:15
CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun yargılandığı Cumhurbaşkanı hakaret davası: Durma kararı verildi

Bakırköy 37. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, mütaalada, Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili olan sanığın 1 Haziran 2015 tarihinde Zaman Gazetesi'ne verdiği röportajda Cumhurbaşkanı'na karşı hakaret içeren sözleri sarf ettiği sabit görüldüğünden 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar cezalandırılması talep edildi.

Duruşmaya avukatlarıyla katılan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu bunun üzerine söz alarak, "Burada Anayasal ön sorun yönündeki beyanlarımızı tekrarlıyoruz. Bu nedenle esasa ilişkin savunma yapmayacağım. Duruşmada iddia makamını temsilen ayrıca bir değerlendirme yapılmasını beklerdim. Önceki beyanlarımı ve savunmalarımı bu manada tekrar ediyorum" dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Ferah Yıldız ise şikâyetlerinin devam ettiğini ve sanığın cezalandırılmasını talep ettiklerini belirtirken, son sözü sorulan sanık Tanrıkulu, "Durma kararı verilmesini isteriz" dedi. 

Anayasanın 83. maddesi işaret edildi

Mahkeme kararında, sanık Sezgin Tanrıkulu hakkında olay tarihinde Cumhurbaşkanı'na yönelik hakaret ettiği iddiasıyla yargılanması yönünde izin verildiğini ve başlanılan yargılama sürecinde sanığın yapılan genel seçim sonrası milletvekili sıfatıyla TBMM'de vekil olarak göreve başladığına dikkat çekildi. Mahkeme, Anayasa'nın 83/2-3 maddesi kapsamında milletvekilliğinin yasal düzenlemeler karşısında sürdüğü aşama içerisinde hakkında yargılama yapılmasının olanaklı bulunmadığını, Anayasal düzenleme çerçevesinde milletvekilliğinin düşmesi veya yargılama konusunda TBMM'ce dokunulmazlığının kaldırılması yönünde karar verilmesinin yasal düzenlemenin ve Anayasanın amir hükümlerinin doğal neticesi olduğunu belirtti.

Bunun üzerine mahkemenin, Sanık Sezgin Tanrıkulu hakkında başlanılan yargılamanın Anayasa'nın "Seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen milletvekili, meclis kararı olmadıkça tutulamaz, sorguya çekilemez, tutuklanamaz ve yargılanamaz' maddesi gereğince durmasına karar verdiği bildirildi.

DHA

Yorumlar (0)