CHP’li belediyeler okulları dezenfekte edecek

CHP’li belediyeler okulları dezenfekte edecek
CHP, 21 Eylül’de yüz yüze eğitime başlanacak okullarda pandemiye karşı gerekli önlenmelerin alınmasını talep ederek 249 belediyeye yazı gönderdi. Parti, belediyelerden öğrenciler için yardım kampanyası başlatmasını da istedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkez Yerel Yönetimler Genel Başkan Yardımcılığı, okulların kademeli açılacağı 21 Eylül tarihi öncesinde 249 belediyeye yazı gönderdi. Parti CHP’li belediyelerden yüz yüze eğitim öncesinde okulların dezenfeksiyon işlemlerinin yapılmasını, okul girişlerinde maske ve hijyen kitlerinin dağıtılmasını ve belediyelerin imkanları ölçüsünde öğrencilere kırtasiye ve okula yardımcı eğitim setleri dağıtılmasını talep etti.

BELEDİYELERE YARDIM KAPMANYASI TALİMATI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yaptığı açıklamayla devlet okullarına giden 3 milyon 17 bin öğrencinin evinde internetin bulunmadığını, 754 bin 429 öğrencinin ise evlerinde televizyon bulunmadığını belirtmiş, belediyelerin kendi bölgelerinde bu sorunları çözebilmek adına çalışmalar başlatmasını istedi.

Duvar'da yer alan habere gre; Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun imzalı belediyelere gönderilen yazıda gerekli imkanı bulunmayan öğrencilerin tespit edilerek tablet, televizyon, bilgisayar vb. malzemelerin temini için yardım kampanyası başlatmaları yönünde talimat iletildi.

KILIÇDAROĞLU ÖNERİLERİNİ SIRALAMIŞTI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun hükümete pandemi döneminde çocukların eğitiminde ciddi aksaklıklar bulunduğunu, bakanlığın gerekli planlamayı yapamadığını belirterek 14 maddelik bir çağrıda bulunmuştu. Kılıçdaroğlu’nun 14 maddelik önerileri şu şekilde:

-MEB’e mali kaynak sağlanarak 57 bin 340 derslik ihtiyacı giderilmelidir. Gerektiğinde bazı köy okulları yeniden açılmalıdır. CHP olarak yetkililere sesleniyoruz. Hazine ve Maliye Bakanlığı kaynak sorunu yaşıyorsa yer tahsisi yapılmak koşuluyla CHP’li belediye başkanları bu yatırımı çocuklarımız için kendi illerinde yapmaya taliptir. İBB Hayat Boyu Öğrenme Merkezi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi kendi binalarının çocuklarımızın uygun eğitimine katkı amacıyla MEB’in kullanımına tahsis etmeye hazırlar.

-YÖK ile işbirliği kapsamında üniversitelerin 20-21 öğretim döneminde açılmayacak alanları örgün eğitim sistemi kullanımına tahsis edilmelidir. Öğrenci başına düşmesi tavsiye edilen metrekareye çok daha hızlı ulaşmak mümkün olacaktır.

-Yeni dersliklerde ihtiyaç olan 92 bin 165 öğretmenin ataması süratle yapılmalıdır. Bu bağlamda siyasi otorite pandemi ile kadrolu/sözleşmeli/ücretli öğretmen garabetine de son vermelidir.

-Okulların hijyen kurallarına uygun olarak açılması, hijyenin sürekliliği açısından MEB’e en az 60 bin kişilik kadrolu yardımcı personel alımı yetkisi verilmelidir.

-Dezenfektan, maske, ateş ölçüm cihazı gibi ihtiyaçlar için velilerden ek ücret talep edilmemelidir.

-MEB, internet hizmeti sağlayıcı kurumlarla görüşecek zorunlu örgün eğitim kapsamında devlet okullarına kayıtlı 3 milyon 17 bin 718 öğrencinin internet erişimini sağlamalıdır. Maliyet, evrensel hizmet fonundan sağlanmalıdır. Böyle bir fon var, para var.

-Uzaktan eğitimde öğrenci ve öğretim elemanlarının tamamına sınırsız ve uzun süreli internet erişiminin ya ücretsiz ya da çok ucuza sağlanması için tüm altyapı sağlayıcıları nezdinde girişimde bulunulmalıdır. Bu operatörlerin de sorumlulukları olduğunu kimse unutmamalıdır.

-Evinde televizyonu olmayan 754 bin 429 öğrenci için MEB, STK’lar ile birlikte ‘Senin de televizyonun olsun’ kampanyası açmalıdır. MEB açmayacaksa CHP’li belediyeler bu sorunu çözmeye taliptirler.

-Her hanede öğrencinin yararlanacağı dizüstü, masaüstü ya da tablet bulunmalı. Olmayanın ihtiyacı MEB tarafından karşılanmalıdır. MEB bunu yapamayacaksa, CHP’li belediyeler yıl başındaki döviz kuru güvencesi verilmek koşuluyla ve yardım kampanyası da engellenmemek şartıyla bu sorunu gidermeye taliptirler.

-MEB’in EBA eğitimi TRT ile sınırlı kalmamalı belli dersler tüm TV kanallarında eş zamanlı verilmelidir. Böylece uzaktan eğitimde bazı engeller kaldırılmış olacaktır. Bugün 2.5 milyonun üzerindeki hanede 6 kişiden fazla insan yaşamakta.

-Pandemi tüm derslerin okulda verilmesine uygun değilse, sadece önemli derslerin okullarda verilmesi düşünülmelidir.

-Bir sağlık görevlisi ve rehber öğretmenin mutlaka okulda bulunması sağlanmalıdır.

-Servis esnafının primleri ile kredilerinin faizsiz ertelenmesi sağlanmalıdır.

-12 yaşından küçük çocukları olan anne babaya dönüşümlü olarak eğitim izni hakkı tanınmalıdır. Her anne baba için çocuğun sorunlarını çözmek onlar için vazgeçilmez bir görevdir. Bu görev topluma da düşmektedir. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.