CHP'li Karabat'tan hükümete 'Varlık Fonu' soru önergesi

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, geçtiğimiz ay TBMM Başkanlığı'na verdiği 'Varlık Fonu' yazılı soru önergesine yanıt alamadıklarını belirterek, 'Cevap vermekten kaçınmak Meclis iradesini tanımamaktır' dedi.

Gündem 20.03.2021, 13:07 20.03.2021, 14:23
CHP'li Karabat'tan hükümete 'Varlık Fonu' soru önergesi

'Sorduğumuz sorulara cevap verilmiyor'

CHP PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, geçtiğimiz Şubat ayı, TBMM Başkanlığı'na Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanıtlaması istemiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yönetiminde bulunan Varlık Fonu ile ilgili yazılı soru önergesi verdi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın, Aile ve Çalışma Bakanlığı’nı işaret ederek önergeyi cevaplamadığını belirten Karabat, daha önce de Cumhurbaşkanlığı uçaklarına dair önergeye de yanıt alamadıklarını ve çoğu kendi sorumluluk alanlarında olmadığını savunarak reddettiklerini söyledi. Karabat konuyla ilgili, "Bu yönetim sisteminin ucubelikleri bitmek bilmiyor. Cumhurbaşkanlığı kendi yönettiği kurumla ilgili sorduğumuz sorulara cevap vermiyor. Kimi zaman da sorduğumuz soruları “başka bakanlıkların uhdesindedir” diye geri çeviriyor. Akıl alır gibi değil! Yönettiğiniz kuruma dair cevap vermekten kaçınmak Meclis iradesini tanımamaktır!” ifadelerini kullandı.

Bu anlayışın denetimden kaçmanın bir aracı haline getirildiğini belirten Karabat, “Cumhurbaşkanlığı yönetimindeki İşsizlik Sigortası Fonu adeta denetimden kaçırılıyor.” diyerek milletvekilleri denetim yetkisinin fiilen etkisiz hale getirildiğini belirtti.

'Vatandaş adına bir kuruşun bile peşini bırakmayacağız'

İşsizlik Sigortası Fonu’nun (İSF) amacı dışında kullanıldığını vurgulayan CHP’li Karabat, “Bu anlayışın sonucu olarak da Fon’daki birikimlerin hızla erimeye başladığı görülüyor. İSF’nin nakit varlığı 2020 Nisan ayından bu yana kapanan işyerleri, kısa çalışma ödeneği, nakdi destek ödemeleri ile birlikte 35,5 milyar TL azalmıştır. Salgın sürecinde alınan kararlarla ödeme yükümlülükleri artan, aynı zamanda kamu bankalarına da kaynak aktarımında kullanılan İSF’nin nakit varlıklarındaki erime 40 milyar TL’ye dayanmıştır.” dedi.

 “Bütün bu erimeye rağmen denetleme adına yaptığımız girişimlerin fiilen engellenmesi kamu adına bizleri kaygılandırmaktadır” diyen Karabat, "İstedikleri kadar kaçsınlar vatandaş adına bir kuruşun bile peşini bırakmayacağız" diye konuştu.

Karabat'ın hükümete sorduğu sorular ise şöyle:

 2002-2019 yılları arasında İşsizlik Sigortası Fonu’ndan çalışanlara yönelik toplamda ne kadar ödeme yapılmıştır? Aynı dönemde işverenlere doğrudan ya da dolaylı biçimlerde yapılan ödeme miktarı ne kadardır?

 2019 yılı içinde İşsizlik Sigortası Fonu’na dönük gerçekleşen kaynak girişi toplamı ne kadardır? Takip eden yıl bu miktar ne kadar olmuştur?

 İşsizlik Sigortası Fonu’ndan 2020 yılı içinde işsizlik ödeneği kapsamında yapılan ödeme miktarı ne kadardır? 2020 yılında toplamda kaç kişiye fondan işsizlik ödeneği verilmiştir?

 2020 yılı içinde kısa çalışma ödeneği kapsamında yapılan ödeme miktarı ne kadardır? Toplamda kaç kişiye kısa çalışma ödeneği kapsamında ödeme yapılmıştır?

 2020 yılından önergenin cevaplandırıldığı tarihe kadar pandemi gerekçesiyle ücretsiz izne ayrılan çalışan sayısı kaçtır? Bu çalışanlara 2020 yılı içinde yapılan destek ödeme miktarı toplamı ne kadardır?

 Pandemi sürecinde işten çıkarma yasakları uzatıldığı için iş akdi feshedilmeyen ancak yasaklar sona erince muhtemel olarak işsiz kalacak bu vatandaşlarımız için herhangi bir koruyucu önlem alınması düşünülmekte midir?

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138