CHP'li Kaya'dan flaş YKS iddiası: Turizm Bakanı istedi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, milyonlarca öğrencinin, eğitimcilerin, ailelerin ve siyasilerin tepkisine neden olan YKS tarihinin 1 ay erkene çekilme kararına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. CHP'li Kaya, kararın, Turizm Bakanının sınavların haziran ayında yapılmasının, turizm için daha uygun olacağı tavsiyesinde bulunduğunu iddia etmesiyle alındığını belirtti.

Gündem 05.05.2020, 16:25 05.05.2020, 16:28 Gazete Damga
CHP'li Kaya'dan flaş YKS iddiası: Turizm Bakanı istedi

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kabine toplantısı sonrası açıkladığı normalleşme takvimi tartışılırken, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) tarihinin öne çekilmesi tepkilere neden oldu. 

Normal şartlarda 25-26 Temmuz 2020 tarihinde yapılacak olan YKS'nin bir ay öne çekildiğini açıklayan YKS'nin 27-28 Haziran tarihlerinde yapılacağını duyurdu. Sınav tarihinin öne çekilmesi milyonlarca öğrenciyi tedirgin etti. Twitter'da yks2020 hashtag'i altında binlerce paylaşım yapıldı.

Aileler, uzmanlar, eğitimcilerden alınan karara tepki yağarken, siyaset dünyası da Erdoğan'ın açıklamalarını eleştirdi. 

CHP’li Kaya’nın açıklamaları şu şekilde:

"Turizm Bakanı sınavların haziran ayında yapılmasının, turizmimiz için daha uygun olacağı tavsiyesinde bulundu! Turizminin fendi hem sağlığa hem de çocuklarımızın, gençlerimizin yüreğindeki tedirginliğine üstün geldi. Para hırsı gençlerin geleceğinden baskın çıktı. 

Eğitim bilimciler de Bilim Kurulu da devre dışı kaldı. Saray rejiminin, tek adamın dediği oldu! Gençleri kobay, okulları AVM olarak gören diplomasızlar; eğitim bilimini ve öğrenci psikolojisini ayaklar altına aldı. Gençler soluklarını tuttu, YKS tarihi “öne alınmasın” diye günler öncesinden yazıp çizmeye, seslerini duyurmaya çalıştı. Çocuklar “LGS sınavı ileri bir tarihe ertelensin korkuyoruz, psikolojimiz bu sınavı kaldıracak durumda değil” diye haykırdı. Sonunda beklenen gün geldi; AKP Genel Başkanı ekranlarda konuşmaya başladı... LGS’nin 20 Haziran’a, YKS’nin de 27-28 Haziran’a alındığını tek cümlede söyleyip geçti.Gençlerin ve çocukların hayatlarının dönüm noktası saydıkları bir sınavı, onların istemedikleri bir tarihe alıp, tek bir cümleyle de olsa gerekçesini açıklama gereği duymadı. Geleceğimize, gençlerimize, çocuklarımıza karşı bu kadar hoyrat, düşüncesiz, umursamaz olma hakkını size kim veriyor! Gelecek planlarını altüst ettikleriniz; günü gelir, iktidar planlarınızı değiştirir!" 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?