“Covid-19 Hastaları İzlem Merkezi” açıldı

İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, Covid-19 enfeksiyonunu ağır geçirmiş ve iyileşmiş hastaları takip etmek için merkez kurduklarını açıkladı.

Gündem 07.05.2020, 00:02 07.05.2020, 00:05 Gazete Damga
“Covid-19 Hastaları İzlem Merkezi” açıldı

Prof. Dr. Tükek,  “Dünyadaki literatürde bazı yayınlarda uzun vadede bu problemlerin devam edip etmeyeceği özellikle akciğer, karaciğer, böbrekle ilgili sorunların uzun döneme taşınıp taşınmayacağı ilgili soru işaretleri olan bilgiler paylaşılmaya başlandı. Biz de bunun üzerine bir merkez kuruduk. Türkiye’de ve dünyada bir ilk olduğunu söyleyebilirim. Kovid enfeksiyonunu ağır geçirmiş ve geçirdikten sonra takibe alınması gereken hastaları 1-3-6-9 ve 12. aylarda takip etmek suretiyle meydana gelecek birtakım problemleri tespit etmek için merkezi kurduk" dedi.

Tükek, korona virüsünü yenmiş hastalardan alınan kanların virüs araştırmalarında kullanılacağını ifade ederek, “Burada alınan kanlarla yeni bir kan bankası ve biobank oluşturulacak. Gerekli klinik araştırmalar da dahil olmak üzere bu kovid enfeksiyonu ile ilgili bilinmeyen birçok soru buradan cevabını bulmuş olacak” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
banner138
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?