Davutoğlu'ndan Bahçeli'ye 'PKK'ya özlem' cevabı

Gelecek Partisi Lideri Davutoğlu, Bahçeli'nin kendisi için söylediği "Serok Ahmet’in PKK özlemi, Babacan’ın HDP sevdası, Kılıçdaroğlu’nun bölücülük merakı siyasette üçüncü bir blok arayışı değil düpedüz vatana ihanettir" sözlerine cevap verdi.

Gündem 26.02.2020, 19:08 26.02.2020, 19:15
Davutoğlu'ndan Bahçeli'ye 'PKK'ya özlem' cevabı

MHP Grup Toplantısı’nda Ahmet Davutoğlu’na “PKK’ya özlem duyan Serok Ahmet” ifadeleriyle yüklenen Bahçeli’ye Davutoğlu’ndan cevap gecikmedi.

Ahmet Davutoğlu, “Her şeyden önce Sayın Bahçeli’ye geçmiş olsun diyorum. Allah şifa versin, sağlığına kavuşmuş olması ve tekrar bu sert konuşmalarıyla da olsa siyasetimize geri dönmüş olması bizi mutlu eder. Allah sağlık sıhhat versin.” derken, sözlerine şöyle devam etti: 

'Yunus Emre’nin güzel Türkçesi ile Feqiyê Teyran’ın güzel Kürtçesi kardeştir'
“Bu ülkeye hizmetten başka hiçbir kaygı gözetmemiş bir vatandaş olarak ‘vatan haini’ gibi bir ifadeyle bana hitap edilmesini ne şahsım, ne Gelecek Partisi ne de Türkiye Cumhuriyeti’nin siyaset geleneği açısından kabul etmem mümkün değildir. Kim ihanet kelimesini dikkatsizce kullanmışsa o kelime daha sonra kendisine geri dönmüştür. Eğer elinde bir ihanet belgesi varsa bunu hukuki mercilere vermeli ve nerede hesap vermek gerekiyorsa bu hesabı vermeye hazırız ama kimse bir diğer siyasi lideri bu şekilde itham etmemeli. Terörle mücadele sürerken Diyarbakır ziyaretimde oraya toplanan on binlerce Diyarbakırlı’nın kullandıkları bir ifadeydi. O zaman da söyledim. Bu ülkede konuşulan her dil, bu ülkenin her kültürel özelliği hepimizin onurudur, haysiyetidir, saygı duyulması gereken zenginliğimizdir. Hiçbir dil tahkir edilemez, tahfif edilemez, hafife alınamaz. Hele hele bu topraklarda yaşayan vatandaşlarımızın bir kısmının kullandığı dil, kendi ana dilimiz gibi kutsaldır. Yunus Emre’nin güzel Türkçesi ile Feqiyê Teyran’ın güzel Kürtçesi kardeştir.”

Bahçeli’nin 7 Haziran’da sorumluluktan kaçındığına da değinen Davutoğlu, “Tam da o dönemde, daha 7 Haziran akşamı, ben hiçbir koalisyona girmeyeceğim diyen Sayın Bahçeli, koalisyon tekliflerimizi reddederek, terörle mücadele en sert şeklide sürerken Türkiye’yi hükümetsiz bırakma sorumsuzluğunu gösterdikten sonra, o zor günlerde bizim kabinemizde görev alma sorumluluğu gösteren Tuğrul Türkeş, hükümetimize katıldığı için Bahçeli tarafından MHP’den ihraç edildi.”

'Kürt vatandaşlarımıza özlemle sarıldık'
Cumhuriyet tarihinin, PKK terör örgütüne karşı en kapsamlı mücadelesinin talimatını başbakan olarak kendisini verdiğini hatırlatan Davutoğlu, şu sözleri kaydetti:

“PKK’ya özlem diye bir itham varsa bu özlem ne zaman duyulmuştur biliyor musunuz? 23 Haziran’da İstanbul seçimleri öncesinde İmralı’dan mektup alındığında susulduğu zaman, Kırmızı Bülten ile aranan Osman Öcalan devletin televizyonuna çıkarıldığında sessiz kalanlar o özlemi duymuş olabilirler. Biz PKK’ya hiçbir zaman özlem duymadık yalnız Kürt vatandaşlarımıza özlemle sarıldık, sarılmaya devam edeceğiz.”

Yorumlar (0)