Davutoğlu'ndan ekonomi yönetimine sert eleştiri: Tam bir cehalet örneği

Gelecek Partisi Ahmet Davutoğlu, Mustafa Mente, Serkan Özcan, Kerim Rota, İbrahim Turhan ile birlikte Ekonomi Değerlendirme Toplantısı'nda konuşuyor.

Gündem 08.10.2020, 14:30 08.10.2020, 14:34 Gazete Damga

 Davutoğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle: 

"Ortada net bir cehalet var. Ekonomi yönetiminin açıkladığı bu yeni ekonomi programının varsayımları tam bir cehalet örneğidir.

Herhangi bir esnafın bile umursadığı kuru Sayın Bakan umursamıyormuş. Kuru önemsemiyorsanız kuru aşağıda tutmak için 100 milyardan fazla dövizi neden sattınız?

Bir akademisyen olarak söyleyeyim, tez savunan öğrenci, bir cümleyi çok tekrar ediyorsa ya özgüveni yoktur, ya da cehaletini örtmeye çalışıyordur. Her cümleye "Burası çok önemli" diye başlayan birisi de, neyin önemli olduğundan habersizdir.

Açıkladıkları yeni ekonomik program tutarsız ve stratejik perspektiften yoksun. Türkiye'yi nereye götüreceği belli olmayan bu program, kurumsal akla değil bireysel bir akla dayanıyor."

AHMET DAVUTOĞLU

Gelecek Partisi Hazine ve Maliyet Politikaları Başkanı Serkan Özcan:

"Size dağıtmak için bültenimizi hazırlarken Merkez Bankası'nın 45 milyar dolar yabancı para pozisyon açığı vardı, bu sabah 54 milyar dolara çıkmış. Bu tabloyu yaratan bir siyasetçinin "Dolara bakmıyorum" dediği bir ortamda ekonomiye, verilere güven olur mu?

Son 9 aylık dönemde yaşanan kur artışı ile kamu borcundaki artış, bütün milletimizin topladığı toplam vergi gelirlerinden 50 milyar TL daha fazla bir yükle karşı karşıya bıraktı toplumu.

Bir ülke, yaşanan kur değişiminden dolayı topladığı vergilerden fazla açık içerisine düşerse o ülkede sosyal güvenliğe, sağlık sistemine gidecek para gitmez. İşsizin, ihtiyaç sahibinin yardımına koşamaz. Çünkü o borçla meşguldür.

Hükümet ekonomiyle ilgili çok değil 6 ay önce, bir sene önce savunduğu ne varsa şu anda tersini yapıyor. Peki hepimizin şunu sormaya hakkı yok mu? Biz o zaman bu finans baronlarının önünde diz mi çöküyoruz? Hükümet "yerli ve milli" olmaktan vazmıgeçti?

Ülkemiz ekonomi cahili bir ekip tarafından yönetildiği için arka kapı operasyonlarıyla kurun değerini dengelemek için 120 milyar dolarlık bir döviz satışı yaptılar. Buna rağmen dolar 8 liraya dayandı. Paramız pul oldu."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?