Dışişleri Bakanlığı'ndan Suriye iç savaşının 10. yılı mesajı: 'Bugün itibariyle 13.4 milyon Suriyeli insan yardıma muhtaç'

Dışişleri Bakanlığı yayımladığı yazılı açıklamada, uluslararası topluma Suriye'deki krize çözüm bulunması çağrısı yaparak Suriyeli insanlarla dayanışmanın sürdürüleceğini belirtti.

Gündem 14.03.2021, 16:56 14.03.2021, 17:31
Dışişleri Bakanlığı'ndan Suriye iç savaşının 10. yılı mesajı: 'Bugün itibariyle 13.4 milyon Suriyeli insan yardıma muhtaç'

Suriye'de başlayan iç savaşın 10. yılı vesilesiyle Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Suriye halkının demokrasi, adalet, hak ve özgürlük talebiyle başlattığı barışçıl gösterilere rejim güçlerince baskı ve şiddetle karşılık verilmesini izleyen on yıl, yarım milyon masum sivilin hayatını kaybetmesine, halkın yarısının yerlerinden edilmesine ve etkileri nesiller boyunca hissedilecek acılara tanık olmuştur. Bugün itibariyle ülkede 13.4 milyon Suriyeli insani yardıma muhtaçtır. 2.4 milyon çocuk eğitimden yoksundur. 5.9 milyon kişi evsizdir." ifadeleri yer aldı.

Açıklamanın devamında Covid-19 salgını sivil halkın mağduriyetini daha da artırdığı belirtilerek, "Bu şartlar altında dahi hak ve özgürlük mücadelesinden ödün vermeyen Suriye halkını selamlıyor; hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Türkiye’nin devleti ve milletiyle Suriyeli kardeşleriyle dayanışma kararlılığını yineliyoruz" denildi.

Açıklamada Suriye’nin siyasi birliğinin ve toprak bütünlüğünün korunmasına verilen büyük önem vurgulanarak, " Türkiye ateşkesin muhafazası, sığınmacıların güvenli ve gönüllü geri dönüşlerinin sağlanması ve ihtilafa 2254 sayılı BMGK kararı temelinde, BM himayesinde ve Suriyeliler tarafından sahiplenip ilerletilecek bir siyasi süreç sonucunda kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüm bulunması için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hem sahada hem masada etkin çabalarını sürdürecektir" denildi.

'Türkiye, tüm terör örgütleriyle mücadelesini kararlılıkla yürütecektir'

Türkiye'nin terörle mücadelesine de yer verilen açıklamada, "Türkiye aynı zamanda, Suriye’nin toprak bütünlüğüne ve kendi milli güvenliğine varoluşsal tehdit oluşturan DEAŞ ve PKK/YPG başta olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadelesini kararlılıkla yürütecektir. Terör örgütlerinin ayrılıkçı gündemlerini meşrulaştırmaya dönük gayretlere müsamaha edilmeyecektir" ifadeleri yer aldı.

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı: "Türkiye, tarih boyunca sürdürdüğü hamiyet perver anlayışla, 3.7 milyon Suriyeli kardeşimize ev sahipliği yapmakta, acil ihtiyaçlarının karşılanmasında öncü rol üstlenmektedir. Bu vesileyle, BM Güvenlik Konseyi başta olmak üzere uluslararası topluma Suriye ihtilafına kalıcı siyasi çözüm bulunması, sığınmacılara ve onlara ev sahipliği yapan komşu ülkelere yardım sağlanması, insani krizin hafifletilmesi ve terörle mücadeleye yönelik görev ve sorumluluklarını yerine getirme çağrımızı bir kez daha kuvvetle yineliyoruz. Türkiye, bu hedeflere ulaşılmasında, Suriye halkı ve onun meşru temsilcileriyle dayanışmasını sürdürecektir."

Yorumlar (0)