Dışişleri'nden 'fesih' açıklaması!

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin tek taraflı olarak İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesi ile ilgili bir açıklama yaptı.

Gündem 22.03.2021, 08:54
Dışişleri'nden 'fesih' açıklaması!

Bakanlık tarafından yazılı açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"Türkiye Cumhuriyeti, haklarının ilerletilmesinde, toplumsal rolünün güçlendirilmesinde ve şiddete karşı korunmasında daima kadının yanında olmuştur. Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi, kadına karşı şiddetle mücadele etme temel amacıyla hazırlanmış bir Sözleşmedir. Bununla beraber, Sözleşme içeriğindeki unsurlar ve çeşitli uygulamalar kamuoyunda hassasiyet yaratmış ve eleştirilere neden olmuştur. Esasen Avrupa Konseyi içinde de pek çok ülkede Sözleşme'ye ilişkin tartışmalar yaşanmakta olup, Sözleşme'yi imzalayan bazı ülkeler, onaylamaktan imtina etmişlerdir. Türkiye Cumhuriyeti'nin Sözleşme'den çekilmesi, kadına karşı şiddetle mücadeleden ödün verme olarak yorumlanmamalıdır. Türkiye Cumhuriyeti'nin ulusal mevzuatında kadın hakları en ileri normlarla güvence altına alınmıştır. Ülkemiz bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonra da kadına karşı şiddete sıfır tolerans anlayışı, ayrıca kadın haklarının daha da güçlendirilmesi ve kadına karşı şiddetle mücadelenin daha etkin sürdürülmesi amacıyla gerekli tüm tedbirleri ilgili kurum ve kuruluşlarıyla birlikte almaya devam edecektir."

Sözleşme Cumhurbaşkanlığı kararıyla tek taraflı fesh edildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma akşamı imzalayarak Resmi Gazete'de yayınlayarak yürürlüğe soktuğu yeni kararında, İstanbul Sözleşmesi'ni tek taraflı olarak fesh etmişti. Hukuki olarak yürütme tarafından tek taraflı fesihin gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceği hala kamuoyunda tartışılsa da, başta ABD Başkanı Joe Biden olmak üzere, Avrupa Birliği ve üye devletlerin pek çok üst düzey yetkiliden de karara yönelik endişeler belirtildi. Kararın alındığı Cumartesi günü ise İstanbul'da protesto gösterileri düzenlendi.

Ankara Sözleşmesi mi yolda?

Sözleşmeden çekilme kararı halen tartışılırken, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, katıldığı bir canlı yayın programında, İstanbul Sözleşmesi'nin toplumu kutuplaştırdığını ve kadın yönelik yeni bir 'Ankara Sözleşmesi' hazırlanmaya başlandığını duyurmuştu.

Yorumlar (0)
banner138
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?