Dışişleri'nden Yeni Zelanda terör saldırısının yıl dönümü mesajı

Dışişleri Bakanlığı, Yeni Zelanda'nın Christchurch şehrinde bir camide 2 yıl önce gerçekleştirilen terör saldırısının yıl dönümü vesilesiyle bir mesaj yayımladı. Mesajda, İslamofobiyle mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği belirtildi.

Gündem 15.03.2021, 13:27
Dışişleri'nden Yeni Zelanda terör saldırısının yıl dönümü mesajı

Dışişleri Bakanlığı, 15 Mart 2019 tarihinde Yeni Zelanda'nın Christchurch şehrinde bir camide 2 yıl önce gerçekleştirilen ve 1'i Türk 51 kişinin hayatını kaybettiği saldırısının ikinci yıl dönümü vesilesiyle bir mesaj yayımladı. Yapılan yazılı açıklamada, "Bu amaçla ülkemizin girişimleriyle İİT bünyesinde Avrupa Müslümanları Temas Grubu oluşturulmuştur. Yeni Zelanda'daki terör saldırısının hemen akabinde ülkemizin o tarihte İİT Zirve Dönem Başkanı sıfatıyla yapmış olduğu çağrı üzerine 22 Mart 2019 tarihinde İstanbul'da Dışişleri Bakanları Düzeyinde İİT Acil İcra Komitesi Toplantısı düzenlenmiş, o vesileyle İslam karşıtlığıyla mücadele konusunda uluslararası farkındalığın artırılması yönünde çağrıda bulunulmuştur. Bu anlayış çerçevesinde, 27-28 Kasım 2020 tarihlerinde Niamey'de toplanan İİT 47'nci Dışişleri Bakanları Konseyi tarafından 15 Mart tarihinin 'İslamofobiyle Mücadele Uluslararası Günü' ilan edilmesi yönünde bir karar alınmıştır. Sözkonusu karar uyarınca, İslam karşıtlığıyla mücadele konusunda uluslararası farkındalık yaratılması bağlamında İİT üyesi ülkelerin BM nezdindeki Daimi Temsilciliklerinin girişimleriyle 17 Mart 2021 tarihinde düzenlenecek yüksek düzeyli çevrimiçi etkinliğe Sayın Bakanımız da bir video mesajıyla katılacaktır. İslam karşıtlığıyla mücadele konusunun BM başta olmak üzere uluslararası ve bölgesel kuruluşların gündeminde tutulmasına yönelik aktif çaba ve girişimlerimiz sürecektir. Ayrıca, Bakanlığımız tarafından başlatılan çalışma çerçevesinde, İslam düşmanlığı, yabancı düşmanlığı, ırkçılık içeren eylem ve söylemlerin olduğu ülkelerle ilgili yıllık raporlar hazırlanıp, uluslararası kamuoyuyla paylaşılacaktır" ifadeleri yer aldı.

Bakan Çavuşoğlu: '15 Mart’ı hiç unutmamak adına “Uluslararası İslamofobiyle Mücadele Günü” ilan ettik'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Twitter hesabından bir mesaj yayımlayarak hayatını kaybedenleri andı.

Çavuşoğlu mesajında, "Christchurch'de düzenlenen terör saldırısının üzerinden 2 yıl geçti.Bu vahşette kaybettiğimiz Müslüman kardeşlerimizi rahmetle anıyorum. 15 Mart’ı hiç unutmamak adına “Uluslararası İslamofobiyle Mücadele Günü” ilan ettik. Bu mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceğiz" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?