Dünya Sağlık Örgütü açıkladı: Koronavirüs aşısı ilk olarak 3 gruba verilecek

Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüs aşısı için 3 gruba öncelik verileceğini açıkladı. DSÖ'ye göre aşı ilk kez; sağlık çalışanları ile güvenlik güçleri, yüksek risk grubundaki kişiler ile 65 yaş üstündekiler ve et fabrikaları, hapishaneler ile bakım evlerindeki kişilere verilecek

Gündem 18.06.2020, 16:49 Gazete Damga
Dünya Sağlık Örgütü açıkladı: Koronavirüs aşısı ilk olarak 3 gruba verilecek

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşısı için ilk olarak 3 gruba verileceğini duyurdu.

ABD, Almanya ve İngiltere başta olmak üzere pek çok ülkedeki aşı prototiplerinde insanlı deneylere geçilirken, ilaç şirketleri üretilecek dozlarla ilgili ön anlaşmalar imzalamaya başladı.

Aşının nasıl dağıtılacağına ilişkin soru işaretleri de giderek artarken, Dünya Sağlık Örgütü’nden flaş bir açıklama geldi.

Dr. Soumya Swaminathan, aşının onay alması durumunda adil ve erişilebilir bir şekilde dağıtılması için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

İLK OLARAK 3 GRUBA UYGULANACAK
Bu noktada öncelik verilecek gruplar olduğunu ifade eden Swaminathan, virüsle mücadelenin ön saflarında yer alan sağlık çalışanları ve güvenlik güçleri, yüksek risk grubundaki kişiler ile 65 yaş üstündekilere ilk olarak aşı uygulanacağını belirtti.

Swaminathan, ilk grubun ardından ise yüksek bulaşma riski taşıyan et fabrikaları, hapishaneler ve bakım evlerindeki kişilerin aşıya erişim sağlamasının hedeflendiğini vurguladı.

2021’DE 2 MİLYAR DOZ AŞI
Bu yıl sonuna kadar birkaç yüz milyon doz aşı üretilmesini beklediklerini söyleyen Swaminathan, 2021 yılı sonunda ise 2 milyar doz koronavirüs aşısına sahip olmayı hedeflediklerini ifade etti.Reuters


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?