Ekrem İmamoğlu'ndan Kanal İstanbul soruşturmasına tepki: Yasal haklarımı sonuna kadar kullanacağım

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, FOX TV'de İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat programına konuk oldu. Kanal İstanbul Projesi nedeniyle hakkında İçişleri tarafından soruşturma başlatılan İmamoğlu "Cuma günü bana soruşturma yazısı geldi. Okuduğumda dehşete düştüm" dedi.

Gündem 20.11.2020, 12:44 20.11.2020, 13:07 Emirhan
Ekrem İmamoğlu'ndan Kanal İstanbul soruşturmasına tepki: Yasal haklarımı sonuna kadar kullanacağım

İmamoğlu'nun açıklamaları şöyle: 

"Sayın Bakan'a kısa ve öz bir cümle söylemek istiyorum. Makamının adında şehir ve çevre geçen bir bakanın burada yapılacak kanalın Süveyş ile Panama ile paralel tutması... Yani ne diyeyim? Tanımlayacak laf bulamıyorum. Ben kaç kere davet ettim. Kaç tane panelimiz, brifingimiz, sunumumuz var, kaç tane davetimiz var kanal ile ilgili. İlgi duyup geldiler mi, temsilci yolladılar mı?

"SAYIN BAKAN 'NE DÜŞÜNÜYORSUN' DEMEDİ"

30'a yakın bilim insanı raporlarını kitap haline getirdi, onu yolladım, dönüp 'Sayın İmamoğlu ne düşünüyorsunuz?' dediniz mi sayın Bakan? Melen ile ilgili, Cumhurbaşkanı rahmetli Demirel, yanına DSİ Genel Müdürü'nü alıyor, yanına bakanını alıyor, şimdiki Cumhurbaşkanımız sayın Erdoğan'ı belediye başkanıyken ziyaret ediyor.

"DEHŞET İÇİNDEYDİM..."

Cuma günü bana soruşturma yazısı geldi. Okuduğumda dehşete düştüm. Sayın Meral Akşener'e duyarlılığı için çok teşekkür ediyorum. Cuma günü ben bu yazıyı aldıktan sonra benim sayın Akşener'e bir ziyaretim oldu, çok üzüntülüydüm kendilerine bahsettim. Dehşet içindeydim. İdare bütünlüğünü bozucu eylemde bulunduğumu iddia ediyor müfettiş. Tam 1 sayfa, bölücü devlet otoritesi tanımaz benimle ilgili imada bulunuyor. Hadi oradan sen kimsin ya? Bölücülük yapan kendisi. Bazıları ortaya çıkıp diyecek ki bölücülük yok, algı yapıyor falan... Geçin bu işleri.

"KANAL İSTANBUL BİR SEÇİM PROJESİDİR"


Kanal İstanbul projesi, bir seçim projesidir. Adı da çılgın proje. Tam 9 yıl sonra tartışmalı bir ÇED raporuyla gündeme geldi. ÇED raporuna ben dahil on binlerce İstanbullu vatandaş itiraz başvurusu yaptı. Yüzde 70'i şahsi mülkiyetlere ait arazilerin. Siz burada bir rant yaratacaksınız. Bu çizgi bölücülüktür. İstanbul'a ihanet olduğunu düşündüğüm bu projeye karşıyım. Bu bir seçim propagandası, proje değil. Günün sonunda o kadar kişiselleşmiş ki, yüzde 70'i şahsileşmiş arazi üzerinde. Benim içim yanıyor.

"RAKİP KULLANIRKEN NEREDEYDİNİZ?"

Yazılı ifademde hem devlet projesi olmadığını hem 'kamu kaynağı' kısmını anlattım. Kamu kaynağıyla ilgili soruşturma mı istiyorlar? Benim bağırmam lazım. Benim seçimimde rakibim, İBB'nin araçlarıyla seçim kampanyası yaparken kamu kaynağı neredeydi? Onun adı kamu kaymağı mıydı? Sayın İçişleri Bakanı devletin helikopteriyle oraya buraya inerken kamu kaynağı neredeydi?

"YASAL HAKLARIMI SONUNA KADAR KULLANACAĞIM"

Sayın İçişleri Bakanımızla konuşuyoruz biz, ama tarafsızlığını yitirecek kadar telefonla bağlanıp konuşması... Yasal haklarımı sonuna kadar kullanacağım. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nı arayacağım, 'Önce gelin bir şu mülkiyeti konuşalım' diyeceğim. Halka hep birlikte hesap verelim diye kendisinden ricada bulunacağım."

İMAMOĞLU'NA 'KANAL İSTANBUL' SORUŞTURMASI

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında 'Kanal İstanbul' nedeniyle soruşturma başlatıldığını duyurmuş, İBB Sözcüsü Murat Ongun da bunu doğrulamıştı.

Konuyla ilgili olarak İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Onayın hiçbir yerinde Kanal İstanbul Projesi'ne, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın kişisel olarak karşı çıkması sorgulanmamış, kurumsal olarak ve kamu kaynağı kullanılarak bu afişlerin bastırılmış olması araştırma/ön incelemeye dahil edilmiştir. İddia edildiği gibi onayın hiçbir yerinde bölücülük suçlaması da bulunmamaktadır" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada Kanal İstanbul projesi için 'devlet projesi' ifadesi de dikkat çekmişti. DEVA Partisi lideri Ali Babacan, İçişleri'nin açıklamasını eleştirerek "Neymiş Kanal İstanbul devlet projesiymiş. Yapılacağı ilin belediye başkanı bunu eleştiremezmiş. Tabii ki eleştireceğiz. Bu devlet millet için var. Tartışacaksınız, etki analizini yapacaksınız. ‘Ben istiyorum yapılacak’ olmaz. Buna izin vermeyiz" demişti. 

Yorumlar (0)
banner162
banner147
banner163
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?