Ekrem İmamoğlu'na 'Hayali davetler yapıyor' diyen Murat Kurum: 'Koltuğu boştu, gelmedi; yeri de ayrılmıştı'

Ekrem İmamoğlu'na 'Hayali davetler yapıyor' diyen Murat Kurum: 'Koltuğu boştu, gelmedi; yeri de ayrılmıştı'
Ekrem İmamoğlu'nun bakanlık tarafından açılışa davet edildiği açıklamasına 'kendi kendine hayali davetler yapıyor' diyen Murat Kurum, sözlerinde geri adım attı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, geçtiğimiz cuma günü Sancaktepe'deki halk buluşmasında ilk kez Sirkeci-Kazlıçeşme raylı sistemler açılışına Ulaştırma Bakanı tarafından davet edildiğini duyurmuştu. İmamoğlu "Peki, şimdi ben ne yapacağım? Pazartesi oraya gideceğim." demişti.

Ardından konuya dahil olan AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı adayı Murat Kurum, Sancaktepe'deki programı sonrasında İmamoğlu'nun Ulaştırma Bakanı tarafından davet edildiğine yönelik açıklamasına 'kendi kendine hayali davetler' yaptığını söylemiş ve "Altyapı ve Ulaştırma Bakanımızla beraberdim. Kendisine herhangi bir davet yapılmamış" ifadelerini kullanmıştı.

Bunun üzerine İmamoğlu'ndan Kurum'un iddialarına yanıt gecikmemiş "Gerçekten böyle mi söyledi, ilginç. Davet almadığından dolayı gurur mu duydu?" demişti. Sonrasında da İmamoğlu, Sirkeci-Kazlıçeşme tramvay hattının açılışına davet edildiğini kanıtlayan belgeyi paylaşmıştı.

Habertürk canlı yayınında Mehmet Akif Ersoy’un sorularını yanıtlayan Kurum, yaşanan davet polemiğine yönelik yeni açıklamalarda bulundu.

Kurum davet krizine ilişkin olarak "Bugün koltuğu boştu, gelmedi. Yeri de ayrılmıştı. Sayın Ekrem İmamoğlu, 5 yıllık dönemde devletin hiçbir protokolüne uymamış bir belediye başkanı." dedi.

Kurum'un açıklamaları şöyle:

Aslında olan bir şey yok. 5 yılda olanların aynısını yaşıyor İstanbullular. Büyükşehir belediye başkanı Sirkeci-Kazlıçeşme hattının açılışıyla alakalı davet edildiğini, bu davete katılacağını, parasını kendisinin ödediğini ifade ediyor. Parası Ulaştırma Bakanlığı tarafından ödenen, her ne hikmetse başkan bu törene katılma kararı almış. Bir polemik üretebilir miyim diye düşünce içerisinde. 5 senedir gördüğümüz tablonun farklı tezahürü. Kurdukları siyasi senaryo işlemedi. Bugün koltuğu boştu, gelmedi. Yeri de ayrılmıştı. Sayın Ekrem İmamoğlu, 5 yıllık dönemde devletin hiçbir protokolüne uymamış bir belediye başkanı. Yeri gelmiş bakanlara laf yetiştirmiş. Yeri gelmiş Cumhurbaşkanımıza, milletin iradesiyle seçilmiş Cumhurbaşkanımıza ağza alınmayacak laflar etmiş. Yeri geldi 'Bizi engellediler, yaptırmadılar' polemiğiyle ama 'neyi engelledik' diye sorulunca cevabı olmayan başkan profili çiziyor.

BİNALİ YILDIRIM'LA PROTOKOL KRİZİ Mİ YAŞANDI?

Burada çok samimi bir şekilde Binali Abi'ye dedik ki 'Sayın Başbakanım sayın Cumhurbaşkanımızın yanına geçin, emeğiniz var, orada olmanız yakışır. Siz soluna geçin orada olun' dedim. O da 'şimdi ayıp olur, geçmeyeyim' dedi. Bizde devlet adabı, devlet tecrübesi var. Orada büyüğümüz, başbakanlık yapmış abimize 'Siz Cumhurbaşkanımızın yanına geçin' diyorum. O da nezaket gösteriyor 'Murat Bey sen İBB adayısın, sen buraya geç' diyor. O kadar nezaket sahibi bir abimiz. Gülerek bu kriz yaşanır mı? Halk TV 'protokol krizi var' diye yazdı. Nasıl bir krizmiş de bu birbirimize gülerek 'siz oraya geçmeniz lazım' diyoruz. Peki İstanbul'un gündemi bu mu? Binali Abimiz 'Sen adaysın, gel burada dur' diye çekiştirdi beni hatta. Bu maalesef şu an CHP'li adayın yürüttüğü bir siyasi senaryo. İstanbul'u konuşmak yerine farklı gündemleri taşıyalım. Bu gündemlerden biz kendimize nasıl pay çıkarırız hesabıyla yapılmış işler. Burada konu deprem, metro, sosyal yardımlardaki adaletsiz değil.

"ANKETLERDE BUGÜN 1,5 PUAN ÖNDEYİZ"

Aday olduktan sonra anket yaptım. 2,5-3 puan gerideydik. Projelerimizi açıkladık. Biz öne geçtik. Bugün 1-1,5 puan öndeyiz. Bunların hazmedemediği konular bu zaten. Telaşları bundan. Murat Kurum öne geçer. Siz bu insanların sorunlarına yüzünüzü dönerseniz, insanlar da size cevabı verir. Bunu gördükleri için 'acaba ne yapsak' telaşı içindeler. Bizim hesap veremeyeceğimiz hiçbir şey yok. Alnımız ak. Biz İstanbul'un sorunlarını çözmek için meydana çıkmışız. Milletimizin teveccühleriyle, arzusuyla çıkmışız. Daha öncesinde de anketler yapıldı. Orada da milletimiz bizi istedi, arzuladı. Sayın Cumhurbaşkanımız da takdir etti, bizi aday gösterdi. O coşku heyecan ve teşkilatlarda her geçen gün üstüne koyarak devam ediyor. Vatandaşla iç içeyiz. Biri kolumuzdan, biri gömleğimizden çekiyor, fotoğraf çektirelim diyor. Biri slogan çıkarıyor cebinden.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.