'Erdoğan, Erbakan'ı tutuklatmak istedi' iddiasına Bülent Arınç'tan açıklama: 'Talimatı ben verdim'

'Erdoğan, Erbakan'ı tutuklatmak istedi' iddiasına Bülent Arınç'tan açıklama: 'Talimatı ben verdim'
"Erdoğan, Erbakan'ı tutuklatmak istedi" iddiasına TBMM eski Başkanı Bülent Arınç'tan yanıt geldi. Arınç, Erbakan için gerekli kanuni düzenlemenin çalışma yapılması yönünde talimatı kendisinin verdiğini söyledi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun 2006 yılında Recep Tayyip Erdoğan'ın, Refah Partisi'nin kurucu lideri 'Necmettin Erbakan'ı hapse attırmak istediği' iddiası siyaset gündemine bomba gibi düştü.

KRT’de Seçim Özel programında konuşan Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Erbakan'ın evini polisle kuşatarak hapse attırmak için büyük bir gayret içine girdiğini iddia etti. Karamollaoğlu, Hasan Kalyoncu'nun Erdoğan'la yaptığı sert görüşme sonucunda Erbakan'ın cezasının ev hapsine çevrildiğini ileri sürdü.

Konuyla ilgili tartışmalara dahil olan Erbakan'ın damadı ve Yeniden Refah Partisi'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Altınöz de iddiaları doğrulayan açıklama yaptı.

Altınöz "Evet, doğru. Temel Bey'in anlatmış olduğu olay 2006 yılında gerçekleşti. Erbakan hocamızın konutunda İçişleri Bakanlığı'nın görevlendirdiği koruma polisleri varken başka bir polis ekibi gelerek Erbakan hocamızı götürmeye çalıştı" ifadelerini kullandı.

BÜLENT ARINÇ YALANLADI

İddialar gündemdeki yerini korurken bir açıklamada eski TBMM Başkanı Bülent Arınç'tan geldi. Karamollaoğlu'nun iddialarını yalanlayan Arınç, "Ortaya atılan iddialar gerçeği yansıtmıyor. Erbakan için kanuni düzenleme yaptık" dedi.

O dönemde yaşanan süreci anlatan Arınç, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları yazdı:

Saadet Partisi Genel Başkanı Sayın Karamollaoğlu’nun geçtiğimiz günlerde bir televizyon programında ortaya attığı ve ardından da Mehmet Altınöz tarafından onaylanan iddialar üzerine birkaç söz söylemek gereği hâsıl oldu.

Ortaya atılan iddialar gerçeği yansıtmıyor! Sürecin nasıl geliştiği aşağıda paylaştığım linkteki haberde detaylı bir şekilde görülebilir.

O dönem rahmetli Erbakan Hocamız için söz konusu olan cezaevine girme ihtimalini ortadan kaldırmak adına elimizden geleni ivedilikle yaptık. Başkanı olarak o dönemki grup başkanvekilimiz Sadullah Ergün’ü arayarak hocamız için olumsuz bir durumun ortaya çıkmaması adına gerekli kanuni düzenlemenin yapılması için çalışma yapılması yönünde talimatı o dönemki Başbakanımız, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile istişare ederek ben verdim. İlgili kanun teklifi mecliste kabul edilmesinin ardından dönemin cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edildi; biz ise aynı gün herhangi bir değişiklik yapmadan kanunu tekrar kabul ederek Sezer’e havale ettik ve o da anayasamız gereği onaylamak zorunda kaldı. Ardından da CHP harekete geçerek ilgili kanunu anayasa mahkemesine taşıdı. Anayasa mahkemesinin CHP’nin itirazını reddetmesi akabinde de kanun yürürlüğe girdi ve rahmetli hocamızın söz konusu cezayı evinde geçirmesi sağlanmış oldu. Bu dönem yaşananların en yakın şahitleri arasında Sayın Recai Kutan, Yasin Hatipoğlu, Mustafa Kamalak ve Şeref Malkoç da vardır. Bana gelip bu talebi ileten de kendileridir.

Yakinen şahit olduğum birçok konu vardır ki o dönem Erbakan Hocamız tarafından Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve bizlere iletilen muhtelif talepler de tereddütsüz yerine getirilmiştir. Hocamız, bu konudan dolayı özel olarak bana ve genel olarak da bu konuda hizmeti geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ve takdirlerini iletmiştir.

Sayın Karamollaoğlu ve Altınözün ortaya attıkları konu, bugüne kadar hiçbir yerde gündeme getirilmemiştir. 31 Mart Yerel Seçimleri’nin yaklaştığı şu günlerde üzerinden yıllar geçmiş bir konuyu gerçeklerden uzak bir şekilde yeniden kamuoyunun önüne sunmanın siyasi etik ile bağdaşmadığı görüşündeyim.

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.