Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt: Konut inşası için dere yatağının yönü değiştirilmiş

Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, Esenyurt’ta yaşanan su baskınlarını RS FM’de Atilla Güner’le Akşam Postası programında konuştu. Bozkurt "Konut inşası için dere yatağının yönü değiştirilmiş" dedi.

Gündem 26.06.2020, 18:53 Gazete Damga
Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt: Konut inşası için dere yatağının yönü değiştirilmiş

Kemal Deniz Bozkurt şöyle konuştu:  

"Esenyurt’ta çarpık kentleşme nirvanaya ulaşmış. Geçmiş yıllarda 1.5 emsallik yerler Büyükşehir’de 2.5 emsale çıkarılmış.  2.5 emsallik yerlerin 5 emsal, 10 emsal ya da 15 emsallik yerleri de var. 2.5 emsallik yere 15 emsal alınmış demek yaklaşık 6 kat fazla yapıyorsunuz demektir.

Dere koruma alanlarının yapılanmaya açılmaması lazım. Bodrum katlarının normalde ikamete açılmaması lazım ama geçmiş yıllarda açılmış. Bazı yerlerde teknik olarak mümkün değil, ahlaki olarak da mümkün değil. Dere kotunun altında bir alana yaşam izni verdiğinizde bu dere taştığında seviyesi yükseldiğinde evin içine su dolması kaçınılmazdır. Derenin kesitini ya seviye yükselmeyecek şekilde düzenlemeniz lazım ya da yaşam izni vermemeniz lazım.

5 daire yapılabilir yere 7 daire izni verilmiş. Daire fiyatlarının 250 bin TL olduğunu düşünürseniz 4 daireyi 1 milyon TL ye fazladan yaptığınız bodrum ve çatı katını da 150 bin TL den verseniz 300 bin TL fazladan alıyorsunuz.''

''Dere genişliği 30 metreden 8 metreye düşmüş''
''Bundan sonraki süreçte imar usullerine aykırı, şehir bölge planlama esaslarına aykırı asla bir şey yapılmasına müsaade etmiyoruz. Vatandaşlar zaman zaman bize kızıyorlar. Geçmişten gelen bir alışkanlık var, geçmişte bu yapılıyordu, şimdi niye yapmıyorsunuz müsaade emiyorsunuz diye kızanlar da oluyor ama sırf bu yüzden oranın yaşam alanı olduğunu düşündüğümüz için müsaade etmiyoruz, etmeyeceğiz. Derenin de ıslah edilmesi lazım. Dere alanları normalde 35- 50 metre civarında bir genişliğinin olması lazım ama bazı yerlerde 8 metreye kadar düşmüş. Derenin dibine ev yapılmış. Konut olsun diye dere yatağı yönünün değiştirildiği yerler var. Bu iş Esenyurt’un sorumluluğu alanında olan bir iş değil bu iş İSKİ’nindir, Büyükşehir’indir.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?