Gelecek Partisi'nden erken seçim için 'Hazırız' mesajı

Gelecek Parti de teşkilat çalışmalarını hızlandırdı. Gelecek Partisi Teşkilat Başkan Yardımcısı Ömer Ünal 'Gelecek Partisi olarak biz olası bir erken seçim yarın dahi olsa bununla ilgili sahada teşkilatlar nezdinde hazırız. Erken seçimin olma olasılığını 2021 ilkbahar aylarında yüksek görüyorum. Sürdürülebilir bir yapı değil. Her sektörün kendine göre birtakım sıkıntıları ve çıkmazları var" şeklinde konuştu.

Gündem 12.05.2020, 15:02 12.05.2020, 15:07
Gelecek Partisi'nden erken seçim için 'Hazırız' mesajı

Gelecek Partisi Teşkilat Başkan Yardımcısı Ömer Ünal, teşkilat çalışmalarının son sürat devam ettiğini belirterek "50 il başkanı açıklandı. 51’inci il açıklanacak. Muhtemelen 51’inci il bu hafta içinde açıklanır" dedi.

"Ağustos’ta da büyük kongreyi yapmayı düşünüyoruz"
"50 il başkanımız atandı. 41 il gerekiyordu. Biz şu an 41 ili fazlasıyla geçtik" diyen Ünal, şöyle devam etti: "Hedefimiz var; Haziran ayı eğer kongre takvimi başlatılırsa biz Haziran sonu itibarıyla hemen hemen birçok ilçede kongreyi aynı anda yapmak istiyoruz, iki üç hafta içinde. Haziran’ın sonuna kadar ilçeleri bitirmeyi arzu ediyoruz. Temmuz ayı içinde de il kongrelerini yapmayı arzu ediyoruz. Ağustos’ta da büyük kongreyi yapmayı düşünüyoruz. Pandemi şartları o gün ne gösterir, bilemiyorum ama nihayetinde Türkiye normalleşme sürecine girdi.

Normalleşme sürecinin durumuna göre Büyük Kongre’nin Ağustos ayında Ankara’da yapılabileceğini düşünüyorum. O gün için şartlar müsait olmaz ise bununla ilgili gerekli tedbirler alınarak delegelerin katıldığı belki vatandaşın belli mesafelerle kongre salonunda yer aldığı ama delegelerin hazır olduğu bir kongre süreci olabilir.

"Altı ay sonra seçimlere girebiliyoruz"
Kongre yaptıktan sonra altı ay sonra seçimlere girebiliyoruz. Şubat ayı itibarıyla olacak bir erken seçimde biz direkt parti olarak seçimlere girebiliyoruz, Ağustos ayında kongremizi yaparsak. Ama bunun öncesi bir seçim olursa artık o diğer alternatifler dediğimiz planlar A Planı, B Planı, C Planı şekliyle ona da bakılır.

"Erken seçimin olma olasılığı yüksek"
Erken seçimin olma olasılığını 2021 ilkbahar aylarında yüksek görüyorum. Sürdürülebilir bir yapı değil. Her sektörün kendine göre birtakım sıkıntıları ve çıkmazları var. Süreci yönetirken biz Türkiye’de her an bir erken seçim olacak gibi hazırlığımızı hazır etmeye çalışıyoruz teşkilatlar nezdinde, il ve ilçeler nezdinde ve Genel Merkez nezdinde. Rehavetimiz yok.

Gelecek Partisi olarak biz olası bir erken seçim yarın dahi olsa bununla ilgili sahada teşkilatlar nezdinde hazırız. Bununla ilgili ‘hele bir duralım bakalım 3 yıl nasıl olsa seçim yok böyle bir modda’ değiliz.

"Seçimle ilgili her türlü senaryoya hazırız"
Biz teşkilatlar olarak bütün il ve ilçe teşkilatları olarak olası bir erken seçimle ilgili her türlü senaryoya hazırız. Biz teşkilatlar olarak il ve ilçe teşkilatları ve Genel Merkez olarak her türlü seçime sahada hazırız. Bunun hukuki alt yapısıyla ilgili de ilçe kongreleri, il kongreleri ve büyük kongremizden sonra da resmi olarak seçimlere girebilecek yapıyı elde etmek istiyoruz."

Seçim için 6 ay şartı
Siyasi partilerin seçimlere katılabilmesi için illerin en az yarısında (41 il) oy verme gününden en az 6 ay evvel teşkilat kurmuş ve büyük kongrelerini yapmış olması gerekiyor. Bir ilde teşkilatlanma, merkez ilçesi dahil o ilin ilçelerinin en az üçte birinde teşkilat kurmayı gerektiriyor. Her ilde üçte bir ilçenin yönetimlerinin teşkil etmesi gerekiyor, kongrelerini yapıp, il kongresinin yapılması gerekiyor.

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138