Gelecek Partisi'nden Kürtçe oyun yasağına tepki: Ulusalcı siyaset artık Türkiye’yi boğuyor

İBB'nin yasaklanan Kürtçe oyununa bir tepki de Gelecek Partisi'nden geldi: Ulusalcı siyaset artık Türkiye’yi boğuyor ve bundan kültür sanat dünyası da nasibini alıyor. Bir tiyatro oyununun Türkçesi kamu düzenini bozmuyorsa Kürtçesi nasıl bozabilir?

Gündem 15.10.2020, 18:16 15.10.2020, 18:22 Gazete Damga

Gelecek Partisi'nin açıklaması şöyle:

"İtalyan yazar Dario Fo tarafından yazılan Klaksonlar, Borazanlar ve Bırtlar isimli tiyatro oyunu geçtiğimiz yıllarda Türkçe olarak Türkiye sahnelerinde çok kez sahnelenmiştir. İBB Şehir Tiyatroları tarafından Kürtçe olarak da sahnelenmesi planlanmış ancak oyuna birkaç saat kala Gaziosmanpaşa Kaymakamlığı tarafından "kamu düzenini bozabileceği" gerekçesiyle süresiz olarak yasaklanmıştır.

Yazık ki iktidarın yasakçı uygulamalarından nasibini doğası özgürlük olan sanat hayatımız da aldı. Kürtçenin önündeki engelleri kaldıran, TRT Kürdi’yi kuran özgürlükçü iradenin yerini tam aksi uygulamaların alması iktidarın kendini tüketmesi anlamına gelir.

Türkiye’nin önünü açan muhafazakar siyaseti rehin alan alan otoriter ulusalcı siyaset artık Türkiye’yi boğuyor ve bundan kültür sanat dünyası da nasibini alıyor. Bir tiyatro oyununun Türkçesi kamu düzenini bozmuyorsa Kürtçesi nasıl bozabilir?

"BU SÖZDE VATANSEVERLİK TİYATROSUDUR"

Kamu düzenini bozduğu gerekçesiyle yasaklanacak bir tiyatro varsa o da iktidarın büyük küçük ve buçuk ortağının birlikte oynadıkları bu sözde vatanseverlik tiyatrosudur.

Terör örgütü elebaşını, kırmızı bültenle aranan kardeşini devlet televizyonu ekranlarında konuşturanların Kürtçe tiyatroyu yasaklayan skandal kararı ile altına imza attıkları şey kamu düzenini sağlamak, birlik ve beraberliği tesis etmek değil bilakis bu değerlerin altına dinamit koymaktır.

Valilik açıklamasında yer aldığı gibi bir PKK propagandası söz konusuysa İstanbul Valiliği’nin kamuoyunu tatmin edecek şeffaflıkta bir açıklama yapması zarureti vardır."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?