Giresun'da silah sanayi seri üretime başladı: "ABD'de satılan iki silahtan biri Türk malı"

Giresun'un Bulancak ilçesinde silah üretimi yapan Girsan Silah Sanayi, kapasitesini iki katına çıkararak seri üretime başladığını duyurdu.

Gündem 26.02.2021, 10:15 28.02.2021, 10:15
Giresun'da silah sanayi seri üretime başladı: "ABD'de satılan iki silahtan biri Türk malı"

Giresun'un Bulancak ilçesinde NATO standartlarına uygun silah üretiminin yapıldığı Girsan Makine ve Hafif Silah Sanayi'nde tabanca ve 12 kalibre yarı otomatik yivsiz tüfek üretimi gerçekleştiriliyor. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yanı sıra, 50 ülkeye de silah ihracatı yapan firma pandemiye rağmen üretimini aksatmadı, aksine 100 milyon TL yatırım yaparak üretim tesis alanını 20 bin metrekareye çıkardı.

Tesiste 250 kişi istihdam edilirken, 3 vardiya halinde tam gün seri üretim yapılıyor. Seri üretime geçildiğini duyuran tesiste, Yavuz-16 Compact, Yavuz-16 Regard, Yavuz-16 Kompakt MC, Yavuz-16 Regard MC, Bora, Tuğra ve Zirve modellerinin yanı sıra 12 kalibre yarı otomatik yivsiz tüfek üretimi de yapılıyor.

50'den fazla ülkeye silah ihracatı

Girsan Silah Sanayi Fabrika Müdürü Zafer Çapraz, firma olarak Türkiye silah sanayisinde önemli bir rola sahip olduklarını ve Türk Silahlı Kuvvetli başta olmak üzere birçok devlet kurumunun silah ihtiyacını karşılaştıklarını belirterek, 50’den fazla ülkeye de silah ihracatı gerçekleştirdiklerini ifade etti. Çapraz, "Türkiye olarak gerek biz gerekse başka silah fabrikaları yüksek miktarda silah ihracatı gerçekleştiriyoruz. Özellikle bu silah ihracat adetlerinin 2019 ve 2020 yıllarında katlanarak artığını görebiliriz. 2021 yılında da benzer bir artışın devam ettiği ve daha da artacağı öngörülmekte. Bunu sağlayan hem yurt dışındaki ABD başta olmak üzere Kanada gibi lokasyonlarda fiyat avantajımız, ürün kalitemiz ve yeni geliştirdiğimiz tasarımlardır. Şirket olarak da biz de yeni modelleri ve yeni tasarımları gerçekleştiriyoruz. Bu modern silahlar bizim ihracatımızdaki artış için en önemli etken" diye konuştu.

"Amerika'da satılan iki silahtan bir tanesi Türk malı"

Amerika'da satılan iki silahtan birinin Türkiye'de üretildiğine dikkat çeken Çapraz, "Yeni modellerimizi, yeni ürünlerimizi piyasaya sürekli arz ediyoruz. Girsan olarak 2019 yılında başta Amerika olmak üzere, Kanada gibi dünyanın çeşitli lokasyonlarına çok fazla sayıda ihracat gerçekleştirdik. İhracatımız da katlanarak artmaya devam ediyor. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi silah takip departmanının raporlarını inceleyecek olursak, 2020 yılında Amerika'da satılan iki silahtan bir tanesi Türk malı. Bunun da büyük bir kısmını biz oluşturuyoruz" diye konuştu.

100 milyon TL'yi geçen yatırım

Türkiye piyasasında 'Yavuz' ismini kullanacaklarını aktaran Zafer Çapraz, "Yükselen müşteri talepleri doğrultusunda şirketimiz sipariş artışlarını karşılayacak şekilde yeni yatırım yapma kararı almıştı. Bu kapsamda 20 bin metrekarelik mevcuttaki üretim tesisimizi, ileri teknolojili makinelerle donatarak 100 milyon TL’yi geçen yatırım yaptık. İç piyasada da daha önce kullanmış olduğumuz Yavuz-16 markasını daha güçlü hale getirmek için Yavuz markası olarak odaklanmaya karar verdik. Bu değişim yeni ürünlerimizle, modernleştirilmiş silahlarımızla hem iç piyasadaki talepleri karşılayacaktır hem de ihracat tarafındaki yükselen artışımızı iç piyasada da bize benzerine erişme şansı verecektir" ifadelerini kullandı.

Tabancaların kapak, gövde, namlu gibi tüm parçalarını firma olarak sıfırdan ürettiklerini ifade eden Çapraz, fabrikada çalışan personel sayısının 250'ye yaklaştığını ve yıl içerisinde istihdamın daha da artırılacağını söyledi. Çapraz, "Fabrikamız üç vardiya 24 saat esasına göre çalışıyor. Personel sayımız 250’ye ulaşmak üzere. Tahminimiz yaz sonuna kadar bu sayının daha fazla artacağı yönünde. Çünkü yeni yaptığımız makine yatırımlarıyla ve fabrikamızın alanının büyümesiyle birlikte istihdamın artacağını ön görüyoruz" dedi.

DHA

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138