Göbeklitepe'de herkesin ilgi odağı olan esrarengiz monolitin sırrı çözüldü

Göbeklitepe'deki tarlada bulunan ve o günden bu yana birçok insanın merak ettiği monolitin sırrı çözüldü. Gizemli yapının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın tanıtımını yaptığı Milli Uzay Programı'nın parçası olduğu anlaşıldı.

Gündem 09.02.2021, 22:44
Göbeklitepe'de herkesin ilgi odağı olan esrarengiz monolitin sırrı çözüldü

 Şanlıurfa'nın kent merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta, Göbeklitepe Ören Yeri yakınlarında bulunan Örencik Mahallesi'ndeki tarlada 5 Şubat Cuma günü bulunan monolit herkesin merak konusu olmuştu.


Yaklaşık 3 metre yüksekliğinde, 1 metre genişliğinde, üzerinde Göktürk alfabesiyle "Gökyüzüne bak, Ay'ı gör" ifadesinin yazılı olduğu metal blokun kim ya da kimler tarafından hangi amaçla dikildiği belirlenememişti.

Yöre halkının merakını cezbeden, ABD ve Avrupa medyasının haberlerinde geniş yer verdiği monolitin bu sabah saatlerinde yerinde olmadığı görüldü.

MİLLİ UZAY PROGRAMI'NIN TANITIMI İÇİN KULLANILDIMetal blokun, Türkiye'nin Milli Uzay Programı'nın tanıtımının parçası olduğu anlaşıldı.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Uzay Programı'nın tanıtıldığı toplantı sırasında yaptığı konuşmada "Türkiye'nin uzaydaki 10 yıllık vizyon, strateji, hedef ve projelerinin yer aldığı Milli Uzay Programı'mızı bu günlerde meşhur olan sloganıyla tüm dünyaya ilan ediyor ve diyorum ki gökyüzüne bak, Ay'ı gör." ifadelerini kullandı.Erdoğan'ın kürsüden bu ifadeleri kullandığı sırada Göbeklitepe'de gizemi çözülemeyen monolitin görüntüsü ile, sloganın sosyal medyada kullanımına yönelik "Gökyüzüne Bak, Ay'ı Gör" etiketi, arkadaki dev ekrana yansıtıldı.Programa katılanlardan büyük alkış alan bu sözlerin ardından Erdoğan, Türkiye'nin Milli Uzay Programı kapsamındaki 10 hedefini açıkladı.

Yorumlar (0)

`)}});