İBB'nin bin yeni taksi teklifi UKOME'de reddedildi

İBB'nin yeni taksi projesi kapsamında 1000 yeni taksi teklifi bakanlık temsilcilerinin oylarıyla 8. kez reddedildi.

Gündem 26.08.2021, 16:50 Zehra Çelik
İBB'nin bin yeni taksi teklifi UKOME'de reddedildi

İstanbul’un kanayan yarası taksilerin sayılarının artırılmasına ilişkin teklif yeniden masaya geldi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin megakentte taksi ihtiyacını karşılamak ve taksilerde hizmet kalitesini artırmak için UKOME gündemine getirdiği, daha önce yedi kez reddedilen “yeni taksi taşımacılığı” teklifi bugün sekizinci kez Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yetkililerinin oyları ile 8. kez reddedildi.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul’da taksi ihtiyacını karşılamak, taksilerde hizmet kalitesini artırmak ve şoförlerin yasal haklarını geliştirmek için “yeni taksi taşımacılığı” teklifini, ilk olarak Haziran 2020’de Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısı gündemine getirdi. İBB Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü, “taksi taşımacılığının düzenlenmesi” teklifinde, megakentte taksi sayısının kiralık yöntemle 6 bin artırılması istedi. Kamuoyuna tanıtılan sistemdeki bin taksi zor durumdaki minibüs ve dolmuş esnafının aracının taksiye dönüşümünü içerirken (750 minibüs ile 250 dolmuş), 5 bin taksi de İBB’nin yeni kuracağı sistemde hizmet verecekti.

Temmuz 2021’de gerçekleşen toplantıda bin taksinin dönüşümü İBB ve hükümet temsilcilerinin oylarıyla kabul edildi. Aynı toplantıda İBB’nin 5 bin yeni taksi projesi bin taksi olarak revize edilerek yeniden gündeme getirilmiş fakat bakanlık, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinin çoğunluk oyuyla tekrar reddedilmişti.

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138