İBB'nin yardım talebi teklifine AK Parti ve MHP'den itiraz

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin pandemi döneminde yardım taleplerinde vatandaş beyanının doğru kabul edilmesi teklifi AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi. Karara göre İBB, talepte bulunan herkesi tek tek evine giderek tespit etmek zorunda. Bu sebeple İBB, daha fazla yardım talebi alamayacak.

Gündem 25.05.2020, 14:21
İBB'nin yardım talebi teklifine AK Parti ve MHP'den itiraz

İBB, hızla yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmayı sürdürürken talep sahiplerinin sayısı da 1 milyonu aştı. Bu olağanüstü koşullarda yardım talebindeki aşırı artışı en hızlı şekilde karşılamak amacıyla İBB, vatandaş beyanını yeterli gören değişikliği meclise getirdi.

AK PARTİ VE MHP'DEN İTİRAZ
İBB'nin bu çabalarına, 11 Mayıs günü meclis olağanüstü toplantısında, AK Parti ve MHP grupları ”Dur” dedi. İBB, meclise salgın, deprem gibi afet veya kriz dönemlerinde ihtiyaç sahiplerinin taleplerini karşılamak için, ‘sosyal inceleme raporu aranmasın’ teklifi getirdi. AK Parti ve MHP grupları bu talebi kabul etmeyince, mevzuat gereği sosyal yardımları ulaştırmak için öncesinde evlerde tespit yapılması zorunluluğu devam etti.

ASKIDA FATURA DEVAM EDECEK
İBB'nin, bir başka dayanışma uygulaması olan ‘Askıda Fatura’ uygulaması ise devam edecek. İhtiyaç sahibi ailelerin İSKİ ve İGDAŞ faturalarını bıraktığı sistemde bugüne kadar 160 binden fazla fatura ödendi. Ödenen faturaların toplamı 22 milyon liradan fazla. İhtiyaç sahibi İstanbullular bu uygulamadan yararlanmak için sosyal yardım formu doldurmaya devam edebilecekler.

Ortaya çıkan bu durum karşısında İBB başkanlığı konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

1 MİLYONDAN FAZLA BAŞVURU VAR
"İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak salgın sürecinde ortaya çıkan ekonomik zorluklar ve geçim sıkıntısı nedeniyle 1 milyondan fazla ailemiz sosyal yardım almak için belediyemize başvurdu.

Sosyal yardım incelemesinde İBB olarak vatandaş beyanını doğru kabul ederek yardımlara başladık. Ne yazık ki Mayıs ayında olağanüstü toplanan İBB Meclisi’nde AK Parti ve MHP grubunun oyları ile vatandaş beyanı yeterli görülmedi, belediyemizin evlerde tespit yapması kararı alındı.

ARTIK SOSYAL YARDIM TALEBİ ALINAMAYACAK
Bu sebeple üzülerek belirtmek isteriz ki, bugünden itibaren sosyal yardım talebi alamayacak, mevcut müracaatları tespite başlayacağız.İSKİ ve İGDAŞ faturaları için düzenlediğimiz ‘Askıda Fatura' dayanışması ise devam edecek. Sosyal yardım formu sadece ‘Askıda Fatura' dayanışması için doldurulacaktır."

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138