İhmaller zinciri işçiyi öldürdü!

İhmaller zinciri işçiyi öldürdü!
Sigortasız şekilde çalıştırıldığı fabrikada hayatını kaybeden 62 yaşındaki Suriyeli Şerif Elcebeli’nin mesai arkadaşının polise verdiği ifade ihmaller zincirini ortaya koydu

62 yaşındaki Suriyeli Şerif Elcebeli sigortasız şekilde çalıştırıldığı fabrikada asansör boşluğuna düşerek hayatını kaybetti. Elcebeli’nin mesai arkadaşının polise verdiği ifade ihmaller zincirini ortaya koydu: Gündüz bozulan asansörün önüne uyarı levhası konulmadı. Şerif Elcebeli asansör boşluğuna düştüğünde sağlık ekipleri değil asansör firması arandı. Düştüğünde bacağına demir saplanan Elcebeli 1 saat boyunca yardım istedi ama artık kan durdurulamayınca ambulans çağrıldı. Elcebeli kan kaybından yaşamını yitirdi. Ertesi gün ise Elcebeli’nin yerine başka bir işçi alındı.


Ambulansı bile aramadılar


Evrensel'den Murat Uysal'ın haberine göre; Başakşehir’de bulunan Lid Plastik adlı firmada yaklaşık 4 aydır sigortasız bir şekilde çalıştırılan Şerif Elcebeli makineden çıkan hatalı ürünleri bir üst kata çıkarmakla görevliydi. Elcebeli’nin iş arkadaşı Suriyeli Ahmed Tünbi polise verdiği ifadede gece vardiyasında Elcebeli’nin yine hatalı poşetleri yukarıya çıkarmak için asansöre doğru gittiğini, geri dönmeyince kendisinin de asansöre gittiğini ve Şerif Elcebeli’yi asansör boşluğunda yaralı bir şekilde gördüğünü anlattı. Elcebeli’nin o esnada acı içinde bağırdığını ve yardım istediğini anlatan Ahmed Tünbi vakit kaybetmeden diğer işçilere haber verdiğini fakat firma yöneticilerinin ambulansı aramak yerine asansör servisini aradığını söyledi.


Çok kan kaybetti 


1 saat sonra gelen asansör servisinin önce bozuk olan asansörü birinci kata çıkardığını, ardından Elcebeli’nin bacağına saplanan demir parçasını kesmeye çalıştıklarını anlattı. Bu esnada Şerif Elcebeli’nin “Millet nerede, neden kimse yardım etmiyor, kötü haldeyim” diye bağırdığını söyledi. Demir parçası kesildikten sonra kanı durduramadıklarını, bu süreçten sonra ambulansın arandığını anlatan Tünbi, ambulansın da yarım saat sonra geldiğini, o sırada Elcebeli’nin çok kan kaybettiğini ve artık konuşamadığını söyledi. Elcebeli’nin kalp masajı yapılarak ambulansa alındığını söyleyen Tünbi, Elcebeli’nin hastanede hayatını kaybettiğini öğrendiğini anlattı.


Ölen bir hayvan değil!


Elcebeli’nin fabrikadaki diğer işçilerle konuştuklarını ifade eden oğlu Mahmud Elcebeli, “O asansör gündüz vardiyasında bozulmuş ancak hiçbir uyarı tabelası bırakmamışlar. Gece asansörün bulunduğu yerde hiçbir aydınlatma yok, asansör kabininde de aydınlatma yok. Babam malları yukarıya taşımak için girdiği asansörde aşağıya düşüyor. Demir bacağına saplanıyor. Israrla ambulansı aramıyorlar, ilk iş olarak ambulans aransaydı babam kurtulurdu” dedi. İki küçük kardeşinin olduğunu, 62 yaşındaki babasının onların geçimini sağlamak için çalıştığını dile getiren Elcebeli, “Babam öldükten sonra patron bir kez olsun aramadı, ertesi gün babamın yerine başka birini alıp çalışmaya devam etmişler. Ölen bir hayvan değil. Babam öldü, insan öldü” dedi. Ambulansın bilinçli olarak çağırılmadığını iddia eden Elcebeli, “Babam sigortasız çalışıyordu. 4 ay boyunca bugün yarın diye oyaladılar. Sigortasız işçi çalıştırdıkları ortaya çıkmasın istediler. İş kazasının üstünü örtmeye çalıştılar. Bu hesaplarla babamı öldürdüler. Davanın peşini bırakmayacağız. Tüm yasal yollara başvuracağız” diye konuştu.


 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.