İletişim Başkanlığı İstanbul Sözleşmesi'nin neden feshedildiğini açıkladı

Türkiye'nin tek taraflı olarak İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesi ile ilgili Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, "İstanbul Sözleşmesi, eşcinselliği normalleştirmeye çalışanların manipülasyonu" ifadeleri yer aldı.

Gündem 22.03.2021, 09:05 22.03.2021, 09:36
İletişim Başkanlığı İstanbul Sözleşmesi'nin neden feshedildiğini açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cuma akşamı imzaladığı kararın Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmesiyle Türkiye, resmi olarak İstanbul Sözleşmesi'nden tek taraflı olarak çekildi. Karar, kamuoyunda halen çokça tartışılmaya devam ederken, konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan açıklama yapıldı.

Yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin 20 Mart 2021 tarihinde tek taraflı olarak İstanbul Sözleşmesi'nden çekildiği ve sözleşmenin 80. maddesinin, 'bir tarafın Avrupa Konseyi'ne bildirimde bulunarak sözleşmeyi feshetmesine izin verdiği' anımsatıldı.

Sözleşmeden çekilme nedeni

Açıklamada, Türkiye'nin, kadının toplumdaki statüsünü koruma ve kadına yönelik her türlü şiddetle mücadele etme konusundaki güçlü bağlılığını göstererek İstanbul Sözleşmesi'nin ilk imzacısı olduğu belirtilirken, "Başlangıçta kadın haklarının güçlendirilmesini teşvik etmeyi amaçlayan İstanbul Sözleşmesi, Türkiye’nin toplumsal ve ailevi değerleriyle bağdaşmayan eşcinselliği normalleştirmeye çalışan bir kesim tarafından manipüle edilmiştir. Türkiye’nin sözleşmeden çekilme kararı alması da bu nedene dayanmaktadır" denildi.

'Endişeleri olan tek ülke Türkiye değil'

Sözleşme ile ilgili ciddi endişeleri olan tek ülkenin Türkiye olmadığı belirtilen açıklamada, 6 Avrupa Birliği üyesi olan ülkelerin de (Bulgaristan, Macaristan, Çekya, Letonya, Litvanya ve Slovakya) onaylamadığı ve Polonya'da da eşcinsel grupların toplumsal cinsiyet hakkındaki fikirlerini tüm topluma empoze etme girişimini gerekçe göstererek sözleşmeden çekilmek için adımlar atıldığı belirtildi.

'Kadınları korumaktan taviz verildiği anlamına gelmemektedir'

Açıklamada, İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararının hiçbir şekilde Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin “kadınları korumaktan taviz verdiği” anlamına gelmediğinin altı çizilirken, "Türkiye, sözleşmeden çekilse de aile içi şiddetle mücadeleden asla vazgeçmeyecektir" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın devamında şöyle denildi:

"Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin tüm kadınların güvenliğini ve haklarını korumaya devam edeceğini kuvvetli bir şekilde vurgulamakta ve kadına yönelik şiddetle mücadelenin sıfır tolerans ilkesiyle hükümetin gündeminin ilk sıralarında olacağının altını çizmektedir."

'Yeni reformlar hayata geçirilecektir'

"Türkiye, bugüne kadar kadın haklarını desteklemek ve iyileştirmek için birçok somut adım atmıştır ve bu mekanizmalar hala yürürlüktedir. Türkiye, kadına yönelik şiddetle mücadele için yeni reformları da hayata geçirecektir. Türkiye bundan sonra da tüm kurum ve kuruluşlarıyla toplumun ihtiyaçlarını karşılayacak çözüm ve önlemlere odaklanacak, bu amaçla yürütülmekte olan çalışmaları güçlendirecektir. Bu hukuki mekanizmalar arasında Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın yanı sıra Medeni Kanun, Ceza Kanunu ve 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun yer almaktadır. Türkiye ayrıca Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Sözleşmesi'ne (CEDAW) taraftır."

"Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesinin, Cumhurbaşkanı Erdoğan hükümetinin tasarladığı, desteklediği ve uygulamaya aldığı dönüm noktası niteliğindeki kanun da dahil olmak üzere, kadına yönelik şiddetle mücadelede katı, etkili ve gerçekçi tedbirlerin uygulanması üzerinde hiçbir etkisinin olmayacağı unutulmamalıdır."

"Türkiye mart ayının başında açıklanan İnsan Hakları Eylem Planı kapsamında da aile içi şiddet ve kadına yönelik şiddete karşı mevcut önlemlerin etkinliğini artırmak için ilave adımlar atacaktır."

Ne olmuştu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma akşamı imzalayarak Resmi Gazete'de yayınlayarak yürürlüğe soktuğu yeni kararında, İstanbul Sözleşmesi'ni tek taraflı olarak fesh etmişti. Hukuki olarak yürütme tarafından tek taraflı fesihin gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceği hala kamuoyunda tartışılsa da, başta ABD Başkanı Joe Biden olmak üzere, Avrupa Birliği ve üye devletlerin pek çok üst düzey yetkiliden de karara yönelik endişeler belirtildi. Kararın alındığı Cumartesi günü ise İstanbul'da protesto gösterileri düzenlendi.

Ankara Sözleşmesi mi yolda?

Sözleşmeden çekilme kararı halen tartışılırken, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, katıldığı bir canlı yayın programında, İstanbul Sözleşmesi'nin toplumu kutuplaştırdığını ve kadın yönelik yeni bir 'Ankara Sözleşmesi' hazırlanmaya başlandığını duyurmuştu.

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138