İlk kez bir kedi koronavirüsten öldü

Türkiye'de ilk defa bir kedi korona nedeniyle hayatını kaybetti. Bu durumu Damga'ya değelerlendiren Prof. Dr. Kürşat Özer, "Bizim ülkemizdeki bildirilen ilk vaka. Burada bir yanlış anlaşılma olmasın. Virüs kediden insana değil, insandan kediye geçti" dedi

Gündem 18.04.2021, 09:08 18.04.2021, 09:11 Burak ZİHNİ
İlk kez bir kedi koronavirüsten öldü

Geçtiğimiz günlerde evde beslenen bir kedinin koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetmesiyle, Türkiye'de ilk vaka görüldü. Konu ile ilgili olarak Damga'ya açıklama yapan İstanbul Üniversitesi Veterinerlik fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğr. Üyesi Prof. Dr. Kürşat Özer, "Geçtiğimiz haftalarda kliniğimize solunum güçlüğü şikayetiyle bir kedi getirildi. Ciğerlerini dinleyip röntgen aldığımızda karşılaştığımız tablo karşısında bir solunum yolu enfeksiyonu geçirdiği görüldü. Bu tablo üzerine hasta sahibinden aldığımız bilgide, bu 8 aylık kedinin birlikte yaşadığı 3 kişi Covid-19 olmuş hatta bir kişi hayatını kaybetmiş. Kedinin kardeşi olan diğer 3 kedi de bu süreçte aynı evde hayatını kaybetmiş" dedi.

Testi pozitif çıktı

"Bu bilgiler ışığında yaptığımız klinik, hematolojik, biyokimyasal muayene bulguları ve röntgen, tomografi çekimlerinin incelenmesinin ardından hastada COVİD-19 enfeksiyonu olabileceğini düşündük" diyen Özer, "Burundan ve boğazdan aldığımız sürüntülerden yapılan PCR testi negatif çıkarken, antikor testinde pozitif sonuç alındı. Bu durum kedinin enfekte olduğunu ve hastalığa karşı bağışıklık geliştirdiğini göstermektedir. Ayrıca “Kedi Coronavirüs” PCR testi de yapıldı bu test negatif çıkmıştır. Kedilerde Covid-19 ile enfekte olma durumuyla ilk Mart 2020’de Belçika’da karşılaşılmış, ardından Amerika, Fransa, İspanya, İtalya gibi ülkelerden de bildirilmiştir. Bizim ülkemizdeki bildirilen ilk vakadır" açıklamasını yaptı.

Aşı çalışması yok

Özer ayrıca; "Bu demek değildir ki, can dostlarımızı sokağa atalım. Burada bir yanlış anlaşılma olmasın. Çünkü rastlanan durum, kediden insana geçtiği değil, insandan kediye geçmesidir" dedi.

Özer, "Sadece kedide mi görüldü? Diğer hayvanlarda da aynı durum söz konusu mu?" sorusuna da "Şu an ülkemizde sadece kedide bu durum görülmüştür" cevabını verdi. Özer, "Hayvanlar için de bir aşı çalışması var mı?" sorusunu da "Şu an için böyle bir çalışma yok. Çünkü insanlara bile yeterince müdahale edilemiyor aşı anlamında. Ama Türkiye'de ki ilk vaka olması, hastalığın boyutunu farklı bir noktaya taşıyor" şeklinde yanıtladı. MÜGE YÜCETÜRK

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?