İmamoğlu merak edilenleri açıkladı: 153 çağrı hattı acil ihtiyaçlarınızı bekliyor

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, iki günlük sokağa çıkma yasağı kararı alınmasının ardından, “Farklı birimlerimizin, farklı uygulamalarıyla beraber bütün hemşerilerimize hizmete başladık. 153 çağrı hattımız, bütün İstanbul’un acil ihtiyaçlarına hizmet vermeye devam ediyor. Gördüğünüz bir eksikliği ya da yaşadığınız bir sıkıntıyı bize ulaştırabilirsiniz” dedi.

Gündem 11.04.2020, 15:17 11.04.2020, 15:28
İmamoğlu merak edilenleri açıkladı: 153 çağrı hattı acil ihtiyaçlarınızı bekliyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu,  “Farklı birimlerimizin, farklı uygulamalarıyla beraber bütün hemşerilerimize hizmete başladık. 153 çağrı hattımız, bütün İstanbul’un acil ihtiyaçlarına hizmet vermeye devam ediyor. Gördüğünüz bir eksikliği ya da yaşadığınız bir sıkıntıyı bize ulaştırabilirsiniz” dedi.

"Aralıksız hizmet vermeyi sürdürüyoruz""
İmamoğlu, İçişleri Bakanlığı’nın Koronavirüs (Covid-19) salgını kapsamında 10 Nisan'dan, 12 Nisan saat 24.00'e kadar 30 büyükşehirle Zonguldak'ta, il sınırları içerisinde sokağa çıkma yasağı kararı almasının ardından sosyal medya sayfasından açıklama yaptı. Sokağa çıkma serbestisi olan tüm birimleriyle aralıksız hizmet vermeyi sürdürdüklerini ifade eden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Gece 11.30’dan itibaren İstanbul Valiliği ile beraber, gelen genelgeye göre istişarelerimizi yaparak İstanbul ile ilgili alınan tedbirleri yürürlüğe koyduk. Farklı birimlerimizin farklı uygulamalarıyla beraber bütün hemşerilerimize hizmete başladık. 153 çağrı hattımız, bütün İstanbul’un acil ihtiyaçlarına hizmet vermeye devam ediyor. Gördüğünüz bir eksikliği ya da yaşadığınız bir sıkıntıyı bize ulaştırabilirsiniz” şeklinde konuştu.

"Şehir hatları yeni tarifelerini web sayfasından görebilirsiniz"
Sokağa çıkma serbestisi bulunanları yakından ilgilendiren toplu taşıma seferleriyle ilgili veren Başkan İmamoğlu, “İETT 445 hatta,  sabah 6.00-9.00 arasında ve 17.00-19.00 arasında seferlerini düzenlemektedir. Metrobüste de 6.00-9.00 ile 16.00-20.00 arasında ihtiyaç kadar sefer düzenleme konusunda bütün tedbirleri özellikle mecburi hizmetini yerine getiren vatandaşlarımız için almış durumdayız. Şehir hatları yeni tarifelerini web sayfasından görebilir ve yolculuğunuzu yapabilirsiniz.” dedi

"Ekmek ve su ihiyacı karşılanacak"
Vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına dönük de birtakım uygulamaları devreye aldıklarını söyleyen Başkan İmamoğlu,  Hamdiye Aş’nin 38 tır ile 40 bin damacana suyun sevkiyatı başladığının bilgisini verdi. İstanbulluların su talebini Hamidiye AŞ’ye iletebileceğini aktaran İmamoğlu, vatandaşların ihtiyaçlarını mutlaka gidereceklerini bildirdi.

Halk Ekmek’in de tam kapasite ile çalıştığını söyleyen Başkan İmamoğlu “Halk Ekmek, 3 fabrikada tam zamanlı imalatına devam ediyor. Halk Ekmek olarak bu sabah 9.00 itibariyle, 535 Halk Ekmek büfesine 300 bin ekmeği ulaştırmış durumdayız. Akşama kadar olan çalışmamızla bu sayıyı 800 bine tamamlamış olacağız. Halk Ekmek olarak da vatandaşımızın ihtiyacının yanındayız” ifadelerini kullandı.

"Zabıta ve itfaiye birimlerii görev başında"
Zabıtamız ve itfaiye birimlerinin de görevlerinin başında olduğunu ileten İmamoğlu, olası yangın ve acil durumlar için bu kurumların tetikte beklediğini paylaşarak, gelebilecek fazla talepleri de göz önünde bulundurarak düzenleme yaptıkları anlattı. 

"Haller kapalı"
Kapatılan haller ile ilgili bilgi veren Başkan İmamoğlu açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Ataşehir ve Bayrampaşa hallerimiz kapalı, Gürpınar Balık Hali de yine sokağa çıkma yasağı genelgesine göre kapatılmıştır. Hayvan bakım evlerimiz görevlerini sürdürmektedir. Sokak canlılarımıza dair de maksimum ilgi ile sürece devam etmekteyiz. Dediğim gibi sosyal hizmetler konusunda da görevimize devam eden bir büyükşehir belediyesiyiz.”

"Sosyal yardımlara 48 saat ara"
Psikolojik destek hattının da bu süreçte görevine devam edeceğini söyleyen Başkan İmamoğlu, “Sadece koli dağıtımına ve sosyal yardım dağıtımımıza 48 saat ara vermek zorunda olduğumuzu bütün vatandaşlarımıza duyuralım. Tabii sağlık personelimizin yoğun bir görev dönemi var. Bu anlamda İstanbul’da herhangi bir sıkıntı yaşarlarsa mutlaka bize bildirsinler. Sağlık personeli ile yaptığımız anlaşmalar gereği konaklamalarını sağladığımız anlaşmalar devam etmekte. Bizden talep eden kurum, kuruluş ve kişilere sağlıkçı dostlarımıza da kumanya desteğimizi, yiyecek desteğimizi,  su ve bunun gibi temel ihtiyaçlarına da sağlamaya devam ediyoruz” diye konuştu. 

"Unutmayın ki birlikte başaracağız”
Herkesi gereken tedbirleri alma konusunda çağrıda bulunan Başkan İmamoğlu açıklamasını şöyle sonlandırdı:

“Bütün bu hareket geçirdiğimiz İstanbul Büyükşehir Belediyemizin aksiyonları, aktiviteleri ya da toplu taşıma ile ilgili yine bizim web sitemizden takip edebilir ve bilgi alabilirsiniz. Sizlerle birlikteyiz. Bugünü ve yarını İnşallah hiçbir sıkıntı olmadan İstanbul halkı olarak Valimizle beraber dayanışma içerisinde ve görüş alışverişi içinde yine 39 ilçemizin belediyeleri kaymakamlıkları bütün kamu alanları vatandaşımızın hizmetindedir. Evlerinizde kalın, sağlığınıza dikkat edin. Bulaştırmaya dönük bütün tedbirlerinizi almanızı istirham ediyorum. Unutmayın ki birlikte başaracağız.”

"Fırınlar açık olacak"
Halk Ekmek, İçişleri Bakanlığı  yayımlanan genelgede, “Ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamül ruhsatlı işyerleri…” ifadelerine istinaden kendi fırınlarındaki hizmeti sürdürüyor. Halk Ekmek, halkın ihtiyaçlarını yanıtlamak, mağduriyete meydan vermemek ve tedirginlik duyulmasının önüne geçmek için, tüm tesis ve büfeleriyle hizmetlerine devam ediyor. Şirket, 3 fabrika ve 535 büfe ile salgının başladığı günden bu yana olduğu gibi özveriyle ekmek ihtiyacını karşılıyor.

"Polis engellemesi"
Öte yandan polisin sabah saatlerinde Halk Ekmek dağıtımını engellediği görüldü. Konuyla ilgili bilgi veren İBB İSYÖN AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Günaydın, “Maalesef böyle bir engelleme yaşandı. Ardından konu hemen İstanbul Valisi Sayın Ali Yerlikaya’ya aktarıldı. Engelleme böyle ortadan kaldırıldı. Tabi ki bu engelleme hangi gerekçeyle olursa olsun hatalı bir uygulamaydı” dedi.

"Hamidiye su dağıtıma devam ediyor"
Su sektörüne öncülük eden İBB iştiraki Hamidiye AŞ de kapsam dışı tutulan işletmeler arasında bulunuyor. Hamdiye AŞ, su satışı yapan firmalarla ilgili genelgede belirtilen serbesti kapsamında sipariş veren İstanbulluların evlerine sularını ulaştırıyor. Hamdiye AŞ, mobil uygulama, https://siparis.hamidiye.istanbul/ internet adresi ve 444 1902 telefon numarası üzerinden su siparişi verilebilir.

"İETT aralıklarla seferler düzenleyecek"
İETT, 48 saat süreyle uygulanacak olan sokağa çıkma yasağı süresince istisna kapsamında olan İstanbullular için sabah ve akşam seferlerini sürdürecek. İETT, 445 hatta seyreltilmiş olarak hizmet verirken, metrobüsler de 10 dakikalık aralıklarla seferler düzenleyecek.

İETT,  İçişleri Bakanlığı  genelgesi kapsamında sokağa çıkma yasağı istisnası olan İstanbullulara,  hizmetlerini seyreltilmiş olarak sunacak. Bu kapsamda 445 hatta,  sabah   ve  aksam  saatlerinde otobüs seferleri düzenlenecek. Ayrıca  metrobüste de sabah 06.00 - 09.00  ve akşam 16.00 - 20.00 saatleri arasında  10 dakika aralıklarla  karşılıklı  seferler yapılacak.
 


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?