İmamoğlu'ndan, Berat Albayrak'a Kanal İstanbul cevabı: 'Birileri sadece para gözüyle bakabilir...'

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Zeytinburnu Belediyesi'ni ziyareti esnasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gündem 21.01.2020, 16:49
İmamoğlu'ndan, Berat Albayrak'a Kanal İstanbul cevabı: 'Birileri sadece para gözüyle bakabilir...'

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Bakan Berat Albayrak’ın Kanal İstanbul’la ilgili açıklamalarının sorulması üzerine, şu yanıtı verdi:

“Muhatabım bakanlar değil. Her gün bir başka bakan, ‘kanal uzmanı’ oluyor ama biz, bu işe gerçekten eğiliyoruz. Gerçekten bu sürecin ne kadar büyük zarar verdiğini defalarca anlatıyoruz. Anlatmaya da devam edeceğiz. Bu, burada elbet bitmeyecek. Hukuki haklarımızı sonuna kadar kullanacağız. Bu, bazen mahkemeye vermek olacak, bazen itiraz dilekçeleri vermek olacak. Ayın 30’una kadar ‘planlara itiraz süreci var. Ben İstanbul halkını, itiraz etmeye, vakti olan, sürece dair katkı sunmak isteyen herkesi, Şehircilik Bakanlığı’nın İstanbul temsilciliklerine itiraz etmeye davet ediyorum. Bu ayın sonu, son günü. Sonra da mahkeme süreçleri başlayacak. Bunun Meclis boyutu var. Hukuksal anlamda hangi zemin var ise, o zeminde mücadelemize devam edeceğiz.”

'Bizim önceliğimiz bu şehrin geleceğini korumak'
İmamoğlu, bu sorunun devamı olarak iletilen, “Bakan Albayrak, ‘Maddi açıdan da faydaları var’ dedi. Maddi açıdan nasıl olacak sizce” sorusunu ise “Burada bir tek kişisel faydalar var. Onun dışında kamuya hiçbir faydası yok. Bakın, dünyanın farklı yerlerinde insan vücudu kadar dolular yağıyor. Dünyanın bir kıtası yanıyor. Dünyada konuşulan şeyler, artık başka. Siz ise, İstanbul'da içtiğiniz 3 bardağın, bir bardak suyunu çöpe atıyorsunuz. Bir daha kullanılmamak üzere yok ediyorsunuz. Bunları konuşalım. Doğayı nasıl katlediyor; onu konuşalım. İstanbul'un geleceğini nasıl büyük bir tehdit altına alıyor, onu konuşalım. Bizim baktığımız pencere bu. Birileri sadece para gözüyle bakabilir, ki öyle de bir karşılığı yok bu projenin. Bizim önceliklerimiz, bu şehrin geleceğini korumak, kollamak, çocuklarına, gençlerine yarın yaşanabilir bir şehir bırakmak” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
banner138
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?