İmamoğlu'ndan büyük tasarruf seferberliği

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 1-2-3 Mayıs'ı evlerinde geçirecek olan İstanbulluları, yaşanan pandemi sürecinde yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi verdi.

Gündem 01.05.2020, 15:37 01.05.2020, 15:48 Gazete Damga
İmamoğlu'ndan büyük tasarruf seferberliği

İmamoğlu, salgının sağlık kadar ekonomiyi de olumsuz yönde etkilediğine vurgu yaparak, “Ne yazık ki binlerce işletmemiz kapandı veya kapanacak noktaya geldi. Çok sayıda vatandaşımız işini ve gelirini kaybetti. Yüzbinlerce aile sosyal yardıma muhtaç hale geldi. Bu dönemde İBB'nin gelirleri de dramatik şekilde düştü ve daha da düşecek. İşte bu nedenle stratejik kararlar aldık. Hizmetlerimizi aksatmadan büyük bir tasarruf seferberliği başlattık” dedi.

İmamoğlu, “Yasaların ve mevzuatın izin verdiği ölçüde tasarruflarımızdan ihtiyaç sahiplerinin yararlanmasına karar verdik. Bu kararlara bağlı olarak, tarihimizin en büyük yardım dağıtım kampanyasına başladık” diyerek şöyle devam etti:

"530 BİN AİLEYE GIDA PAKETİ DAĞITIYORUZ"
Örneğin; 530 bin aileye gıda paketi dağıtımı yapıyoruz. Gıda paketi dağıtımlarımız, Ramazan'ın sonuna kadar ara vermeden sürecek. Her gün ortalama binlerce ihtiyaç sahibine kolilerimizi ulaştırıyoruz. Dağıtımda esas olarak İBB personelini ve araçlarını görevlendirdik. Ek olarak, bu seferberliğe katılmayı kabul eden ilçe belediyeleri ve muhtarlıklarla da dağıtım yapıyoruz.

Bu kapsamda 281 bin vatandaşımıza İstanbul Kart aracılığıyla nakdi yardım yapıyoruz. Keza 30 bin öğrencimize, yıllık 3200 TL eğitim desteği vermeye devam ediyoruz.

115 BİN ÇOCUĞA DÜZENLİ SÜT DAĞITIMI
Düzenli olarak Halk Süt dağıtılan çocuk sayısının bu ay itibariyle 115 bine ulaştığını duyuran İmamoğlu “Yine, TBMM'nin kuruluşunun 100. Yılı anısına, 100 bin çocuğumuza koliler ulaştırdık, ulaştırmaya devam ediyoruz. Öte yandan 2000 sağlık çalışanına, çalıştıkları sağlık kurumlarının yakınındaki otellerde, İBB finansmanıyla, ücretsiz konaklama ve iaşe imkanı yarattık. Bugün olduğu gibi, bundan sonra da gücümüz yettikçe, yanınızda olmaya devam edeceğiz. Ama sizlerden bir ricam var: Lütfen evde kalmaya devam edelim. Evde kalalım ki, doktorlarımıza, hemşirelerimize, sağlık çalışanlarımıza yardımcı olalım” diye konuştu.


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?