Isparta'da CHP'li Kılınç'ın 'Trabzon' paylaşımı tepki çekti, ihraç süreci başladı

CHP'nin Isparta İl Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı İlayda Kılınç'ın Fenerbahçe-Trabzonspor derbisi öncesi Twitter hesabından yaptığı, Trabzon ve Trabzonsporlulara yönelik hakaret içeren paylaşımı büyük tepki topladı. CHP'nin Isparta İl Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı İlayda Kılınç, bugün CHP Isparta İl Yönetiminin yaptığı toplantıda kesin ihraç talebiyle disiplin kuruluna sevk edilirken, İl Gençlik Kollarındaki görevi de düşürüldü.

Gündem 26.10.2020, 17:59 26.10.2020, 18:53
Isparta'da CHP'li Kılınç'ın 'Trabzon' paylaşımı tepki çekti, ihraç süreci başladı

CHP Isparta İl Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı İlayda Kılınç, dün akşam oynanan Fenerbahçe- Trabzonspor derbisi öncesi Twitter'daki 'ilaydaakilinc' adlı hesabından, Trabzon ve Trabzonsporlulara yönelik ağır hakaret içeren paylaşım paylaştı. Kılınç'ın tribünde açılan 'Trabzon şehri yer yüzünden silinsin' yazılı fotoğrafı paylaşarak, 'Yıkılsın Trabzon, enkazını göreyim. Sana şehir diyenin...' şeklinde ifadeler kullandı.

İlayda Kılınç'ın paylaşımı kısa sürede çok sayıda tepki aldı. Bunun üzerine İlayda Kılınç, paylaşımını kaldırdı.

İlayda Kılınç

ÖZÜR VİDEOSU YAYINLADI

İlayda Kılınç, büyüyen tepkiler üzerine yine Twitter hesabından özür videosu yayınladı. Özür videosunda, "Tüm Trabzon halkından Trabzonspor camiasından ve Trabzon sevenlerinden çok çok özür diliyorum" diyen Kılınç, "Yapmış olduğum paylaşımın Cumhuriyet Halk Partisi ile hiçbir alakası yoktur. Tamamen benimle alakalıdır. Sorumluluk da sadece ve sadece bana aittir. Taraftarlık duygumun bastırılmasında kendime hakim olamayıp yapmamam gereken bir paylaşım yaptım. Bu paylaşımımdan dolayı gerçekten çok pişmanım. Ve bu pişmanlığımı da tüm kamuoyuna bildirmek isterim. Tüm Trabzon halkından Trabzonspor camiasından ve Trabzon sevenlerinden çok çok özür diliyorum. Bir daha da böyle bir paylaşımın söz konusu olamayacağı konusunda, yaşanmayacağı konusunda söz veriyorum" dedi.

BAŞKAN HALICI: KESİN İHRAÇ EDİYORUZ

CHP İl Başkanı Yalım Halıcı ise, "İlayda Kılınç isimli kişinin Trabzon ile ilgili yaptığı paylaşımın partimizle yakından uzaktan alakası yoktur. Kendisi hakkında disiplin soruşturması başlatılacaktır. Bugün saat 15.00'te parti disiplin kurulumuz bu gündem maddesiyle toplanacaktır. Kesin ihraç talebiyle disiplin kurulumuza sevk edilecek. CHP Isparta İl Başkanlığı olarak kabul edilemez bu üsluba ilişkin herkesten özür diliyoruz" dedi.

TRABZON MİLLETVEKİLİ, ISPARTA İL BAŞKANINI ARADI

CHP Isparta Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı İlayda Kılınç’ın, Trabzon ve Trabzonsporla ilgili Twitter hesabından yaptığı tepki çeken paylaşımla igili CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Isparta İl Başkanı'nı aradığını duyurdu. Kaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Isparta İl Gençlik Kolları üyesi bir gencin fanatizm psikolojisiyle sosyal medya üzerinden yaptığı talihsiz ve bir o kadar da seviyesiz paylaşımı için Isparta İl Başkanı'mızı aradım. İl başkanımız kabul edilemez bulduğu ifadelerden dolayı üzüntülerini ve özürlerini iletti ve ilgili hakkında ihraç istemiyle disiplin işlemlerini başlatacaklarını söyledi” dedi.

AK PARTİ TRABZON MİLLETVEKİLİ AYVAZOĞLU’DAN TEPKİ

AK Parti Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu da sosyal medya hesabından, CHP Genel Merkezi'ne uyararak, "İtler istiyor diye aslanlar ölmez. Trabzon da Türkiye’dir yıkılmaz! Edep makamını es geçen bu ‘tür’ için bir şeyler yapılmalı! Ey @herkesicinCHP başkan yardımcısı makamı verdiğiniz şu şeylerinize bir ayar verin. O pis holigan ağzı ile Trabzon’u lekelerim sanmasın" paylaşımını yaptı.

‘TRABZON  TÜRKİYE’NİN ÇİMENTOSUDUR’

Kılınç'ın paylaşımına Trabzonlular da tepki gösterip, durumu kınadıklarını söylediler.

Trabzonlu Gençler Taraftar Grubu Başkanı Mehmet Fındıkçı, yapılan paylaşımın çok talihsiz olduğunu, özellikle bir anne adayı tarafından yapılmasının kendilerini çok üzdüğünü belirterek, “Talihsiz bir açıklama. Biz birçok deplasmanlara gidiyoruz, dostluk yemekleri yiyoruz. Ama iş başka konulara gelince herkes bize sırtını dönüyor ve küfrediyor. Trabzon şehri Türkiye’nin çimentosudur. Bu şehre insan aç gelse tok döner. Öyle bir şehrimiz var. O arkadaş konuşuyorken önce Trabzon’u bilecek, sonra konuşacak. Trabzon’u ağzına alırken herkes haddini bilecek. Trabzon vatanını, milletini seven bir şehirdir. Bizim Fenerbahçe ile bir husumetimiz var ama hiçbir zaman ‘yansın Kadıköy, yok olsun’ demedik. Sonuçta insanız, bu bir maç. Yenmek, yenilmek, berabere kalmak var. Bir maç var diye özellikle anne adayı bir kadının Trabzon halkı için bunları söylemesi bizi çok üzdü. Kendisi özür dilemiş ama bir şeyi bilinçli dedikten sonra özür dilemenin anlamı yok” dedi.

‘HERKES DİKKAT ETMELİ’

Trabzonlu Muhammet Can, “Böyle bir paylaşımı ne şekilde olursa olsun, kim yaparsa yapsın kınıyorum. Büyük yanlış yapmışlar” derken, Hasan Uz da “Bir kişinin söylediğini topluma mal etmemek lazım ancak bunu söyleyenin ağzı ağız değil. Kendini bilmez birisi. Herkesin ağzını tutması, dikkat edilmesi gerekir” diye konuştu.

‘TRABZON TÜRKİYE’NİN T’SİDİR’

Bu tür paylaşımların düşmanlık tohumları ektiğini kaydeden Mustafa Alagöz, “Özellikle konum sahibi insanların böyle paylaşımlar yapması hoş değil. Toplumu rencide edecek veya bir kesimin düşmanlığını kazanacak şeyler paylaşmamak gerekir. Paylaşımı okuyunca şaşırdım. Maç öncesi kulüp ve şehirler arasında hiçbir gerginlik yokken buna ne gerek vardı? Bu paylaşımlar düşmanlık tohumları eker gibi bir his uyandırıyor” dedi.

‘KADIN OLARAK O PAYLAŞIMI KINIYORUM’

Havva Aydoğdu, “Bir kadın olarak yapılan o paylaşımı kınıyorum. İnsanlarımıza yakışmıyor. Kültür, örf, adetlerimizi unutmayalım. Her şeyi devletten beklemeyelim. Ailemizden ne gördüysek fertlerimizi o şekilde eğitirsek, daha iyi yerlere geleceğimizi umut ediyorum” derken, Trabzonspor taraftarı Abdülkerim Karabela, “Tek millet, tek devlet, tek vatan, tek bayrak. Trabzonlu, Urfalı, Mardinli, Egeli hepimiz aynı kanı taşıyoruz. Yapılan paylaşım çok kötü ve yanlış” diye konuştu.  

KESİN İHRAÇ TALEBİYLE DİSİPLİN KURULUNA SEVK EDİLDİ

Fenerbahçe-Trabzonspor maçı öncesi Twitter hesabından Trabzon ve Trabzonsporlulara yönelik hakaret içeren paylaşımı nedeniyle büyük tepki toplayan CHP'nin Isparta İl Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı İlayda Kılınç, bugün CHP Isparta İl Yönetiminin yaptığı toplantıda kesin ihraç talebiyle disiplin kuruluna sevk edilirken, İl Gençlik Kollarındaki görevi de düşürüldü. Bugün saat 15.00'te acil olarak yapılan il yönetim kurulu toplantısının ardından CHP İl Başkanı Yalım Halıcı, gazetecilere açıklama yaptı.

'KENDİSİNİ BAĞLAYAN AÇIKLAMALARDIR'

Başkan Yalım Halıcı, "Dün maalesef hiç birimizin tasvip edemeyeceği, kabul edilemeyecek bir olay yaşadık. Cumhuriyet Halk Partisi üyesi bir arkadaş kendisine de partimize de yakışmayacak şekilde sosyal medya hesabından bir futbol müsabakası öncesi açıklamalar yapmış. Tabii bu açıklamaları kendisini bağlayan açıklamalardır. Bu açıklamaların partimizden uzaktan yakından alakası yoktur. Biz de bugün il yönetim kurulumuzu toplayarak bir karar aldık. 26.10.2020 tarihli 172 Nolu toplantı tutanağının 2'nci gündem maddesi olarak görüşülen İl Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı İlayda Kılınç'ın CHP Disiplin Yönetmeliğinin 15'inci maddesine göre üyelikten kesin çıkarma cezası, 'gerektiren durumlar' başlığı altında kesin ihraç talebiyle il disiplin kuruluna sevkine il yönetiminin oy birliği ile karar vermiş bulunuyoruz" dedi. 

'TÜM TRABZONLULARDAN ÖZÜR DİLİYORUZ'

İlayda Kılınç'ın Gençlik Kolları yöneticiliğinin bugün itibarıyla düşürüldüğünü de açıklayan Başkan Halıcı, "Bizler her zaman sevgi ve saygı dilini benimseyen siyasette de sporda da bu çirkin üslubu hiçbir zaman kabul etmeyen insanlarız. Dolayısıyla bu paylaşımın Cumhuriyet Halk Partisi'nin tüzel kişiliğiyle yakından uzaktan alakası yoktur. Bu arkadaşımız kendince fanatik duygularla maçtan önce bu mesajı atmıştır. Fakat kendisini CHP'de bir görev üstlendiği için biz üzerimize düşen vazifeyi gerçekleştirerek partimizle olan ilişkisini kesmek adına İl Disiplin Kurulu'na kendisini sevk ettik. Bu vesile ile tekrar tüm Trabzonlulardan özür diliyoruz. Böyle bir şeyin yaşanmasını hiç istemezdik. Maalesef genç bir arkadaşımız bu yanlışı yaptı. Tekrar özür diliyorum. Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı olarak tekrar olmayacağının sözünü veriyorum" diye konuştu.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK

İlayda Kılınç'ın partiden kesin ihraç talebiyle sevk edildiğini hatırlatan Başkan Halıcı, "Cumhuriyet Halk Partisi tüzüğüne göre il başkanının üyelikten çıkarma yetkisi yoktur. İl başkanları disiplin kuruluna sevk edebiliyor. Biz de kesin ihraç talebiyle bu arkadaşımızı disiplin kuruluna sevk ettik. Disiplin kurulu kendisinin ifadesini alacaktır. Yaklaşık 1 hafta süre içinde bu dosya sonuçlanacaktır" dedi.

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138