İstanbul'un taşı toprağı altın değil

İstanbul'un taşı toprağı altın değil
CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, TÜİK'in açıkladığı veriler kapsamında, İstanbul’un tarihinde ilk kez göç verdiğini belirterek, “Eğer taşı toprağı altın olarak bilinen İstanbul göç vermişse, Türkiye’de ne ekonomik ne de sosyal refah yolunda gidiyordur” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, soru önergesi vererek meclis gündemine taşıdığı İstanbul’da yaşanan göç olgusunu, Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı verilere dayandırarak değerlendirdi. İstanbul’da yaşayan vatandaşların geçim sıkıntısının yüksek seviyelere ulaştığını vurgulayan Tekin, İstanbul’da ekonomik ve sosyal refahım yıkıma uğratıldığını savundu.

Güvenlik kaygısı arttı
Konuya ilişkin eleştirilerde bulunan Tekin, “Güvenlik kaygısının arttığı, geçim ve yaşam koşullarının gittikçe zorlaştığı İstanbul’da yoksul sayısı gün geçtikçe artıyor. İstanbul, sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyinde toplumsal çatışmanın yaşandığı, sanayiye bağlı istihdamda büyük kayıplar veren bir şehir haline getirildi. İstanbul özelinde, ekonomik ve sosyal refah değerlendirmesi yapığımızda dahi ülkemizin içerisinde bulunduğu fakirleşmeyi tahlil etmek mümkün oluyor. Hükümet her şeyin güllük gülistanlık olduğunu söylüyor ama sosyolojik bir analiz araştırması yaptırsa toplumsal yıkımın ne seviyelere geldiğini görecektir. Hükümet oy potansiyelini tespit etmek için yalnızca seçim dönemlerinde toplum bilimcilerinden faydalanıyor. Onun dışında toplumsal hareketlilik neye işaret ediyor, göçün nedenleri nelerdir, bunlar hükümetin ilgi alanına girmiyor” ifadelerini kullandı.

Köylerine dönmüyorlar
Tekin, İstanbul’un göç vermesine ilişkin eleştirilerini sürdürerek, “İstanbul’un neden göç verdiğine dair kapsamlı bir çalışma yapılmadığını görüyoruz. Göç nedenleri arasında eğer ekonomi, güvenlik kaygısı, sosyal statü çatışması varsa bu sebepler, hükümetin 15 yıllık toplumsal yıkım çalışmasının bir ürünüdür. İstanbul’dan göç eden vatandaşlarımız genellikle köylerine değil, orta ölçekli şehirlere göç ediyor. Köyüne dönmüş olsa, bu hükümet tarımsal üretim için vatandaşlarımızı teşvik ediyor, helal olsun derim ama o da yok. Köylerimizde tarımla ya da hayvancılıkla uğraşan kimse kaldı mı? Durumun vahametini kamuoyunun vicdanına bırakıyorum.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.