Karadeniz'de turizm endişesi: "Yaza kadar en üst düzeyde kısıtlama olmalı"

Haftalık en çok vaka sayısına sahip olan Karadeniz Bölgesi'nde endişe sürüyor. Uzmanlar yaza kadar tedbirlerin en üst düzeyde tutulmasını öneriyor.

Gündem 25.02.2021, 08:39 28.02.2021, 10:33
Karadeniz'de turizm endişesi: "Yaza kadar en üst düzeyde kısıtlama olmalı"

Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı son haritaya göre 81 il arasından 100 bin kişide görülen en çok vaka sayıları 5 Karadeniz ilinde oldu. Bu verilere göre ilk sırada 228 vakayla Ordu yer alırken, onu 200 barajını aşan Giresun, Trabzon, Samsun ve Rize takip etti. Hal böyle olunca uzmanlar bölgenin normalleşmesinin vaka sayılarını daha da artırarak turizmi tehlikeye atmasından endişe ediyor. Sektör temsilcileri de böyle bir tabloyla karşılaşmamak için yaz sezonu öncesi en üst düzeyde kısıtlama tedbirleri uygulanarak vakaların düşürülmesi ve yazın turizmin sağlıklı bir şekilde işlemesini istiyor.

"Ramazan ayı sonuna kadar vakaların minimize edilmeli"

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Doğu Karadeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Hasan Volkan Kantarcı da bu fikre sıcak bakarak yaz turizm sezonunun 13 Mayıs'ta Ramazan Bayramı ile birlikte başlayacağını ve turizmin daha fazla etkilenmemesi için ne gerekiyorsa yapılması gerektiğini vurgulayarak şu ifadeleri kullandı: "Bizim artık sezonda dolu dolu iş yapmamız gerekiyor. Bahara yaklaştığımız bugünlerde vaka sayıları bölgemizde yüksek. Bununla alakalı alınması gereken tedbirler her ne ise alınması gerekiyor. Kısıtlamaysa kısıtlama, kapamaysa kapama. Ama artık mart ve nisan aylarında, Ramazan ayı tamamlanana kadar gereken tedbirlerin alınıp sezon öncesinde hazır vakaların minimize edilmiş hale gelmiş olması gerekiyor."

"Baharda işlerden vazgeçelim yeter ki Ramazan Bayramı'nın sonuna kadar vakalar düşsün"

Önlerinde sezonun başlaması için 2,5 aylık bir süre kaldığını ve bu sürede zaten hareketlilik olmayacağı için fedakarlık yapabileceklerini belirten Kantarcı şu çağrıyı yaptı: "Biz baharda yapabileceğimiz işlerden vazgeçelim. Yeter ki Ramazan Bayramı sonuna kadar vaka sayıları düşsün, bölge ve ülke olarak turizm sezonu özellikle bölgemizde yaklaşık 4 aylık yoğun sezona hazır hale gelelim. Şu an şubat ayı tamamlanmak üzere. Verilere baktığımız zaman hem de aşılanma sayı oranlarını karşılaştırdığımız zaman mart ve nisan ayında bir hareketlilik yine olmayacak. Düşük geçecek. Önümüzdeki aylarda gereken tedbirler sonuna kadar alınsın, ne varsa yapılsın. Biz yine fedakarlıkta bulunmaya razıyız. Neticede sezonun başlamasına 2,5 aylık bir zaman kaldı. Devletimizin gereken tedbirleri almasına ve vakaların bir an önce düşmesi gerçek normalleşmeyi yakalamak en büyük beklentimiz."

Prof. Aydın'dan 'tedbir' uyarısı

İnsanların birbirlerine temasıyla yayılan Covid- 19 virüsünün, kontrolsüz ve tedbirsiz turizm faaliyetleriyle daha fazla yayılma imkanı olduğunu söyleyen Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın da, "Her sektörün özel bir durumu var. Turizm sektörü de bunlardan bir tanesi. Gönlümüz arzu eder ki, hiçbir sektör zarar görmeden bu mücadelemizi başarıyla verelim. Maalesef bazı sektörler insan kalabalığını, mesafeyi ve yoğunluğu sağlıyor. Turizmin böyle bir özelliği var. Turizmin bu sayıların artışında teorik olarak katkısı olabileceğini bildiğimizden dolayı buralarda çok daha fazla tedbir alınması gerekiyor. Tedbirler alınmadan, kontrol altında olmadan her türlü hareket ve bir araya toplanma bu sayıların büyümesine sebep olur. Aksi halde mücadelemizde önümüzdeki günler için daha zor günler bizi bekler" şeklinde konuştu.

DHA

Yorumlar (0)
banner138
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?