Kayısı çağlasının ilk hasadı yapıldı: Kilosu 100 lira

Mersin'in Erdemli ilçesinde kayısı çağlasının ilk hasadı yapıldı. Erik ve badem çağlasının ardından ilk hasadı gerçekleştirilen kayısı çağlası, kilosu 100 liradan satılıyor.

Gündem 27.02.2021, 09:33 28.02.2021, 10:03
Kayısı çağlasının ilk hasadı yapıldı: Kilosu 100 lira

Mersin'in Erdemli ilçesinde havaların ısınmasıyla 20 gün önce hasadına başlanan kayısı çağlası, özellikle aş eren hamile kadınlar tarafından tercih edilirken tanındıkça ekşi ve lezzetli tadıyla katma değeri giderek artan bir meyveye dönüştü.

asd

Kilosu 100 TL'den satılıyor

Mersin'in Erdemli ilçesine bağlı Kocahasanlı Mahallesi'nde 3 dönüm örtü altında kayısı üreticiliği yapan İlyas Kil, "Bu yıl havaların sıcak gitmesinden dolayı çağlalarımız 20 gün erken olgunlaştı. Daha önceleri çağlalarımızı satamıyorduk ve yere döküyorduk. Son 5 yıldır erik ve badem çağlası gibi kayısı çağlası da insanlar tarafından tüketilmeye başlandı. Çağlalarımızın ilk hasadını yapmanın sevincini yaşıyoruz. İlk hasadımızdan elde ettiğimiz ürünlerimizi kilosu 100 TL'den sattık. Ben bütün üreticilerimize bol ve bereketli bir sezon diliyorum” dedi.

sa

Hasadı beklenenden 20 gün önce yapıldı

Erdemli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin Erdemli’de her geçen gün ürün çeşitliliği arttığını belirterek, "Limon ve domates üreticiliği ile birlikte turfanda meyve yetiştiriciliğinde Erdemli artık Türkiye’de önde gelen ilçeler arasında yerini aldı. Sezonun ilk erik hasadını yapmamız ile birlikte normalde 20 gün sonra yapılması planlanan kayısı çağla hasadı bugün yapılıyor. Daha önceleri üreticilerimizin ağaçlarda seyreltme yapmak için yere döktükleri kayısı çağlaları artık vatandaşlarımız tarafından büyük rağbet görüyor. Son 5 yıldır artık kayısı çağlası da toplanarak satılıyor. Bu yıl ilk turfanda kayısı çağlasının kilosu 100 TL'den satıldı. Ben bütün üreticilerimize bol bereketli bir hasat sezonu diliyorum" dedi.

DHA

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?