Kemal Kılçdaroğlu: Bir tek fabrika açtılar mı?

Kemal Kılçdaroğlu: Bir tek fabrika açtılar mı?
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Tokat'ta kapatılan tekel fabrikasının önünde üreticilerle bir araya geldi. AK Parti'nin, eski hükümetler döneminde yapılan bütün fabrikaları sattığını söyleyen Kılıçdaroğlu, "20 yılda AK Parti hükümetinin kurduğu bir tek fabrika var mı? Var olanların tamamı satıldı ve oradaki işçilerin tamamı mağdur edildi" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Tokat ve Sivas’ta birtakım ziyaretler gerçekleştirdi.

Kılıçdaroğlu’nun ilk durağı Tokat’ta kapatılan tekel fabrikası oldu. Burada üreticilerle bir araya gelen Kılıçdaroğlu, tek tek sorunlarını ve taleplerini dinledi. Ardından konuşan Kılıçdaroğlu, “Toplantı yaptığımız yer, bir dönem bütün Tokatlıların gurur duyduğu, binlerce insanın çalıştığı, alın teri döktüğü, evine helal ekmek götürdüğü bir yer. Burayı özelleştirdiler. O zaman ben milletvekiliydim ve buradaki özelleştirmenin hangi amaca hizmet ettiğini dilimin döndüğü kadarıyla anlattım. Şimdi burada bir enkaz var” ifadelerini kullandı. Çalışan işçilerin tamamının mağdur edildiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Cumhuriyet’i kuranlar, ‘Her fabrika bir kaledir’ demişlerdi. Evet, Türkiye Cumhuriyeti’nde her fabrika bir kaleydi. Çünkü her fabrikada üretim vardı, her fabrikada insanlar çalışıyordu, fabrikalarda çalışan insanlar Türkiye’nin büyümesine, gelişmesine katkıda bulunuyorlardı” şeklinde konuştu.


Tam bir kandırmaca

“Sadece Tokat bir fabrika kaybetmedi” diyen Kılıçdaroğlu, “Geçmiş hükümetlerin kurdukları bütün fabrikalar satıldı. Erzurum’undan Kars’ına kadar, her yerde fabrikalar satıldı. Satılan fabrikalardan sonra binlerce insan mağdur edildi. Şu soruyu sormak isterim: 20 yılda AK Parti hükümetinin kurduğu bir tek fabrika var mı? Var olanların tamamı satıldı ve oradaki işçilerin tamamı mağdur edildi” açıklamasında bulundu. Üreticilerin getirdiği ve önlerinde duran mısır, şeker pancarı ve tütünü gösteren Kılıçdaroğlu, “Bunları eken insanlar suç mu işliyor Allah aşkına? Bunları eken insanların alın terinin karşılığı neden verilmiyor? Neden bu insanlar mağdur ediliyor? Neden çiftçi toprağa küstürülüyor? Ekmesine ekiyor, bereketli topraklar var, alın terinin karşılığını ver! Taban fiyat açıklıyorlar. Hangi taban fiyat? Taban fiyat açıklıyor ama gelip almıyor. Almazsan kim alacak?

Tüccara düşüyor, o da ‘Ben bu fiyattan almam, daha düşük fiyattan alırım’ diyor. ‘Lanet olsun’ diyor, düşük fiyattan satıyor. Yani açıklanan taban fiyatlarının hiçbir anlamı yok. Tam bir kandırmaca” dedi.

Ben umutsuz değilim

“Hiç kimse umutsuzluğa kapılmasın. Bu fabrikanın hakkını sormak bana değil, Tokatlılara düşüyor. Bütün Tokatlılar desinler, ‘Benim bu fabrikam ne oldu?’ Bir fabrika enkaza dönüşüyorsa, Türkiye iyi yönetilmiyor demektir. Bütün bunlara rağmen ben umutsuz değilim” diyen Kılıçdaroğlu, “Bu milletin ferasetine, bu milletin hoşgörüsüne güveniyorum. Bir şekliyle, yaşanan dramları bahara dönüştürmek mümkün. Nasıl yapacağız? Allah nasip edecek, seçim gelecek, sandık kurulacak. Kim alınteri döküyor ve karşılığını alamıyorsa demokratik yollardan bir ders vermesi lazım. Kim kendi ülkesinin kalkınmasına değil de beşli çetelerin büyümesine katkı verdiyse, bu milletin onlardan bir hesap sorması lazım demokratik yollardan. Bunu bekliyorum” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.