Korona aşısı 40 gönüllüye uygulandı

Küresel salgın koronavirüs aşısının deneme çalışmaları başladı. Pfizer ve BioNTech firmalarına ait aşı Sakarya'da 40 gönüllüye uygulandı.

Gündem 20.11.2020, 17:52 Gazete Damga
Korona aşısı 40 gönüllüye uygulandı

Amerikan ilaç firması Pfizer'in Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin'in kurucu ortağı olduğu Alman BioNTech ile geliştirdiği koronavirüs aşısının Sakarya'da 40 gönüllüye uygulandığı öğrenildi.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Karabay, "Firmalara ait aşıda tatmin edici sonuçlara ulaşıldı" dedi.

Sakarya Üniversitesi’nin internet sitesinde yapılan açıklamaya göre, dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınını önlemek için geliştirilen aşı çalışmalarında 3'üncü aşamaya gelindiği, Pfizer ve BioNTech firmasına ait aşı çalışmalarının pek çok ülkede denenmeye başladığı anımsatıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Dekan Karabay, iki firmaya ait aşının Sakarya'da birçoğu profesör olan sağlık çalışanlarına ve istekli vatandaşlara uygulandığını belirterek, "Aşı, 40 gönüllü üzerinde uygulandı. Pfizer-BioNTech firmasına ait aşıda tatmin edici sonuçlara ulaşıldı. Aşı uygulanan gönüllüler, Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi enfeksiyon servisi bünyesindeki Erişkin Aşı Polikliniği tarafından takip edilmektedir. Bunun yanında aşı ülkemizde de birçok klinik araştırma durumuna kadar geldi. Yakın gelecekte insanlara uygulanacaktır." açıklamasında bulundu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?