Marmaris'te deniz 1,5 metre çekildi

Marmaris'te her yıl görülen deniz çekilmesi olayı bu yıl da yaşandı. 50 santim ile 1,5 arası yaşanan çekilmeye uzmanlar "normal" değerlendirmesinde bulundu.

Gündem 25.02.2021, 09:31 28.02.2021, 10:30
Marmaris'te deniz 1,5 metre çekildi

Marmarsi'te her yıl görülen deniz çekilmesi olayı bu yıl da yaşandı. Marmaris'teki Atatürk Caddesi'nden İçmeler Mahallesi'ne kadar uzanan 11 kilometrelik sahili ile Selimiye, Bozburun, Orhaniye, Söğüt ve Adaağzı gibi kıyısı olan kırsal mahallerinde deniz 50 santim ile 1,5 metre arasında görülen çekilme, ilçenin beş kilometre kırsalında bulunan Adaağzı mevkii açıklarında, denizin kısmi çekilmesiyle küçük adacıklar oluşturdu. Oluşan adacıklara martılar ve çeşitli kuşlar uğrarken, Marmaris merkezindeki Yat Limanı ve Kordon Caddesi'nde de iskelelerin temelleri açığa çıktı.

Deniz çekilmesiyle ortaya çıkan görüntüleri cep telefonlarıyla çekerek sosyal medya hesaplarından paylaşan vatandaşlar manzaranın tadını çıkarıyor. Sahilde mısır satışı yapan Mehmet Övet, "Deniz çekilmesi her yıl yaşanıyor. Her sene doğal yaşanan bir olay. Bu yıl fazla çekilme olmadı ve yaklaşık 1,5 metre çekilmiş. Korkacak bir şey yok" dedi. 

"Her yıl yaşanıyor"

Olta ile balık avlayan Musa Akyüz ise, "Medcezir veya ayın döngüsüne göre her yıl bu çekilme yaşanıyor. Kış döneminde yapacak bir şey olmadığı için her gün balık avlamaya sahile geliyorum. Çok küçük bir çekilme var. Deprem ile bir alakası yok" dedi.

 

"Deprem ve tsunami belirtisi değil"

Jeofizik Yüksek Mühendisi Hakan Beyaz, "Deniz çekilmesinin Güney Ege ve Yunanistan adalarında meydana gelen depremlerle hiçbir alakası yok. Son yıllarda deniz çekilmeleri çok arttı. Gökova ve Güney Ege Bölgesi'nin kıyı gören şehirlerinde bu çekilmeleri görüyoruz. Yaptığımız incelemelerde son depremlerle değil atmosferik basınçlarla alakalı olduğunu görmekteyiz. Kış aylarında bahar ve yaz mevsimleri yaşamaktayız. Alçak basınç olduğu için Kasım sonu ile Mart arası bu çekilmeleri çok daha net görüyoruz. Bu çekilmeler deprem veya tsunami gibi belirtiler değildir. Marmaris'in jeofizik yapısı farklı olduğu için her yıl bu çekilmeleri göreceğiz. İlçe halkı deprem olacak endişesi yaşamasın, korkmasına gerek yok, tamamen doğal bir durum" değerlendirmesinde bulundu.

DHA

Yorumlar (0)
banner138
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?