Memleket Hareketi'nin kurucuları belli oldu

Muharrem İnce'nin başlattığı Memleket Hareketi'nin kurucuları belli oldu. Cumhurbaşkanı adaylığı gibi bir derdi olmadığını belirten İnce "Son seçimlerde bize HDP'lilerin desteği olmadı mı? Onların desteği olmasaydı alamazdık büyükşehirleri" dedi.

Gündem 30.10.2020, 14:25 Gazete Damga
Memleket Hareketi'nin kurucuları belli oldu

Memleket Hareketi'nin manifestosunu da açıklayan İnce, Cumhurbaşkanlığı adaylığı ile ilgili dertlerinin olmadığını belirterek "Memleket derdimiz var bizim. Adaylığa daha çok var, bakarsın başkası olur. Derdimiz, geleceğimiz, derdimiz çocuklarımız" dedi.

İnce'nin açıklamaları şöyle:

"Parası olan sağlıklı yaşar düzenini bozup, herkes için eşit sağlık sistemini yapacağız, başaracağız. Sağlık çalışanlarına şiddet uygulanmayan bir Türkiye istiyoruz. Kendiliğinden yıkılmayan binalarda yaşamak istiyoruz. Göçmen ve mültecilerin güle oynaya kendi ülkelerine dönmelerini istiyoruz.

Bağımsız bir Merkez Bankası yönetimi istiyoruz. İşsizliğin kalıcı çözümü için tüketim değil üretim politikasına dayalı istihdam politikası istiyoruz. Girişimciler için adil rekabet düzeni istiyoruz. Katma değer üreten firmaların finansmana erişimini istiyoruz. Turizmde yeni bir Türkiye markası yaratmak istiyoruz.

"ÇOCUKLARA EN AZ BİR DİL ÖĞRETMEK İSTİYORUZ"

Kendi kendine yetebilen ve doğal kaynaklarını koruyabilen bir ülke olmak istiyoruz. Emeklilerin maaşlarını işsiz çocuklarıyla paylaşmak zorunda kalmadığı bir memleket istiyoruz. Enerjide dışa bağımlılığı olmayan bir memleket istiyoruz.

Bütün öğrencilere laik, bilimsel eğitim istiyoruz. Okullara öğretmenlerle öğrencilerle buluşturmak istiyoruz. Teknoloji üreten bir ülke istiyoruz. Hızlı internet istiyoruz. Kız çocuklarının erken yaşlarda evlendirilmediği bir memleket istiyoruz. Çocuklara en az bir dil öğretmek istiyoruz.

Toplumun her kesiminden arkadaşlarımızla, bu kadromuzu yılbaşına kadar bu kadromuzu daha da büyüteceğiz. Yılbaşında genişlettiğimiz programımızla birlikte, karşınıza olacağız. Pandemi koşullarında gecikmeler olursa şimdiden özür diliyoruz.

"GELENEKSEL DIŞ POLİTİKA TERK EDİLDİ"

Türkiye'nin dış politikasıyla ilgili çok büyük yanlışlar yapıldı. Geleneksel dış politika terk edildi. Dışişleri Bakanlığı'ndan parti genel merkezine alındı. CHP de AKP de MHP de iktidar olsa, kim olursa olsun Türkiye'nin dış politikası değişmezdi.

AKP o kadar yanlışlıklar yaptı ki, devletten devlete ilişki kurmak yerine oradaki partilerle iş tuttular. Sonunda geldiğimiz noktada, 5 milyon mülteci ile topraklarımız tanıştı, yalnızlaştık. Geleneksel politikayı terk etmemek en doğrusu.

"BÖLME BÖYLE OLMAZ"

Parlamenter sistem olsaydı bir bölme işlemi olurdu. 50 artı birde bölme işlemi olmaz. Biz gidip Cumhur İttifakı desteklemiyoruz ki, böyle bir şey yok niye bölelim. Bence buraya bölüyor diyenler, bir dört işlemi bilmiyorlar ve art niyetliler.

Biz mecbur muyuz her hafta bir skandal olan partide siyaset yapmaya. Yani Atatürk diyemeyeceksin, Gazi Mustafa Kemal derim diyeceksin, en büyük örgütün başında duracaksın. Seninle siyaset yapamam ben ayrılırım, mecbur muyum. Bölme böyle olmaz. Bizim cumhurbaşkanlığı adaylığı derdimiz yok. Memleket derdimiz var bizim. Adaylığa daha çok var bakarsın, başkası olur. Derdimiz, geleceğimiz, derdimiz çocuklarımız. 

"PARTİ HER HAFTA BİR OLAYLA UĞRAŞIYOR"

Parti her hafta bir olayla uğraşıyor. Bizim bir suçumuz yok. Bir hafta mafya lideri partiyi ziyaret ediyor, bir hafta Atatürk diyemiyor. Bekliyorum bu hafta ne çıkacak. Parti kurmak çok kolay. Türkiye'de 92 tane parti var. Biz milleti dinliyoruz. Millet aç, açıkta. Millet kur derse kurarız elbet. Genel merkezlere kapanıp siyaset yapma devri bitti. Yeni siyaset yapmak lazım.

Otobüs içinde 14-15 saat yaşıyoruz. Bunu dünyada ilk biz yaptık. Yeni bir siyaset yapma biçimi bu. Bunu bir gezelim. Millet bize parti kurmamızı söylerse gereğini yapacağız.

40 yılımı verdim partiye. Kahroluyorum böyle gördüğümde. İnsan çıkar millete bir umut verir. İttifakları yapacaksanız mertçe yapacaksınız. Öteden beri dediğim laf bu. Son seçimlerde bize HDP'lilerin desteği olmadı mı? Oldu. Kürtlerin desteği olmadı mı? Oldu. Onların desteği olmasaydı alamazdık büyükşehirleri.

MEMLEKET HAREKETİ'NİN KURUCULARI: 

-Ahmet Özalp,

-Eski rektör Ali Rıza Büyükuslu

-Alper Karaoğlu (Beyin cerrah)

-Albert Yağız, Ayşe Özsoysarıkkamışlı

-Aykut Demiral

-Berk Hacıgüzeller (Mali müşavir)

-Berna Bütüner Karadeniz,

-Burak Hasar (Diş hekimi)

-Cüneyt Oğuz

-Çiğdem Bayraktar Ör

-Ebru Arıkan, Erkin Şahinöz (FED eski ekonomistti)

-Dürbüz Evren

- Hüseyim Baraner (Turizmci)

-Hüseyin Ercüment

-İlhan Düzyürek

-İlkay Yıldırım (Ekonomist)

- İpek Özkan Saral

-Mehmet Kazancıoğlu

-Mert Ünlü

-Meryem Şengür Pala

-Muharrem Yıldız

-Osman Kurtuluş

-Osman Serkan İleri

-Özgür Serkan Yılmaz

-Serkan Yahşi

-Serkan Ufuk Akgün

-Sibel Aracı

-Tolga Yücel

-Yağız Enver

- Zeynep Hazal Tulgar (üniversite öğrencisi)

Eski CHP Milletvekili Muharrem İnce 'Bin Günde Memleket Hareketi'ni 4 Eylül'de Sivas'tan başlatmıştı. 

Binde günde memleketi gezeceğini açıklayan İnce "Türkiye'nin misak-ı milli ittifakına ihtiyacı var. Türkiye'nin kucaklaşmaya ihtiyacı var. Böyle bir ortamda Sivas'tan yola çıkıyoruz Biz kutuplaşma yerine kucaklaşmayı önereniz. Muhalefet hareketi değiliz, derdimiz gelecektir' dedi. Cumhuriyetin değerleriyle oynayarak, tarihle kavga ederek FETÖ ile mücadele edilemeyeceğini de belirten İnce 'Bunların menzili de belli. Yakında yine 'kandırıldık' derler, şaşırmayın" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?