MİT mensubunu ifşa gerekçesiyle yargılanan gazeteciler Pehlivan, Ağırel ve Kılınç'ın tahliye talebi reddedildi

MİT mensubunu ifşa gerekçesiyle yargılanan gazeteciler Pehlivan, Ağırel ve Kılınç'ın tahliye talebi reddedildi
Libya'da hayatını kaybeden bir MİT mensubunun ifşa edildiği gerekçesiyle tutuklu yargılanan gazeteciler Barış Pehlivan, Murat Ağırel ve Hülya Kılınç'ın tahliye talebi, "delilleri yok etme ve kaçma şüphesi" gerekçeleriyle reddedildi. Kararın gerekçelerine tepki gösteren avukat Hüseyin Ersöz, Anaysa Mahkemesi'ne çağrıda bulunarak, başvuruların bir an önce incelenmesini istedi.

Libya’da hayatını kaybeden bir MİT mensubunun ifşa edildiği gerekçesiyle tutuklu yargılanan gazeteciler Pehlivani Kılınç ve Ağırel'in tahliye talebi dün oybirliği ile reddedildi. Kararda, "Kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren, açık kaynak araştırma raporlar, Milli İstihbarat Teşkilatı Bakanlığının suç duyurusu yazıları, tanık beyanları gibi somut delillerin varlığı, sanıkların delilleri yok etme, kaçma, saklanma girişiminde bulunma ihtimalleri göz önüne alınarak" tutukluluk hallerinin devamına karar verildiği kaydedildi.

T24'te yer alan habere göre; Karara tepki gösteren avukat Hüseyin Ersöz, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "kaçma ihtimalinden" bahsedilmesinin ciddiye alınacak bir yanı olmadığını belirterek, "Tüm tanıklar dinlendi. Tanıkların hiçbirisi aleyhlerine bir beyanda bulunmadı. Kararda yazan “delil karartma ihtimali” de soyut bir varsayımdan ibaret!" dedi. Anayasa Mahkemesine yapılan başvuruların öncelikle incelenmesi gerektiğini kaydeden Ersöz'ün paylaşımı şu şekilde:

"Dün yapılan tutukluluk incelemesinde gazeteciler Barış Pehlivan, Murat Ağırel ve Hülya Kılınç’ın hukuka aykırı olarak tutukluluk hallerinin devamına karar verildi. Karara gerekçe olarak yazılanlar ise somutlaştırılamayan genel ve kalıp değerlendirmelerden ibaret! #BasınÖzgürlüğü

Kararda yazan “MiT Suç Duyurusu” 1,5 sayfa ve Barış Pehlivan’ın ismi dahi geçmiyor. Tutuklanacaklarını bile bile kendileri adliyeye gelen Barış Pehlivan ve Murat Ağırel’in “kaçma ihtimalinden” bahsedilmesinin ise ciddiye alınacak bir yanı yok! #BasınÖzgürlüğü

3 satır haber ve twitlerle suçlanan gazeteciler hakkında toplanacak delil kalmadı; tüm tanıklar dinlendi. Tanıkların hiçbirisi aleyhlerine bir beyanda bulunmadı. Kararda yazan “delil karartma ihtimali” de soyut bir varsayımdan ibaret! #BarışPehlivan #MuratAğırel #HülyaKılınç

baruş pehlivan

Gazetecilerin haksız şekilde tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesi sadece Özgürlük Hakkı’nın değil aynı zamanda İfade Hürriyeti ve Basın Özgürlüğü’nün de ağır bir ihlali! Bu durum karşısında @AYMBASKANLIGI önünde bekleyen başvurularımızın öncelikle incelenmesi gerekiyor."


Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkçe de Twitter'dan yaptığı paylaşımda temsilcileri Erol Önderoğlu'nun sözlerine yer verdi. Önderoğlu, "Basmakalıp “gerekçe”lerle gazetecilerin mahpusluğu gibi bir skandal, @adalet_bakanlik’ı da endişelendirmeli! Düşman hukuku bitmeli" dedi.


baruş pehlivan

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.