Murat Karayalçın, Özgür Özel’in Erdoğan ile görüşmesini doğru buldu, sebepleri sıraladı

Murat Karayalçın, Özgür Özel’in Erdoğan ile görüşmesini doğru buldu, sebepleri sıraladı
SHP eski Genel Başkanı Murat Karayalçın, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşmesine dair çarpıcı paylaşım yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Özgür Özel'in randevu talebine olumlu yanıt vererek "Kapımız açık. Ele alacağımız konu başlıklarımız çok, ziyarete geldikleri anda oturur konuşuruz." demişti.

Özel gerçekleşecek olan görüşmeye dair 'nezaket ziyareti değil' açıklamasını yaparken Erdoğan, görüşmenin sağlanması durumunda 'yeni anayasa' konusunun görüşme başlıklardan biri olacağını söylemişti.

Öte yandan görüşme için net bir tarih verilmemiş ve önümüzdeki hafta gerçekleşeceği açıklanmıştı.

Asıl görüşmeden önce de TBMM'de düzenlenen 23 Nisan Resepsiyonu'nda Özel ile Cumhurbaşkanı Erdoğan bir araya gelmişti.

Eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Özgür Özel ile Erdoğan'ın görüşmesine tepki göstermiş ve "Bu düzenin kurucusu sarayla müzakere edilmez, mücadele edilir" demişti.

SHP eski Genel Başkanı Murat Karayalçın, Özgür Özel’in Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesine destek verdi. Özgür Özel’in Erdoğan ile görüşmesinin doğru bulduğunu ifade eden Karayalçın, sosyal medya hesabından şu ifadeleri kullandı:

“CHP Genel Başkanı Sn. Özgür Özel’in Sn. Cumhurbaşkanı ile görüşmesini doğru buluyorum. Çünkü;

CHP’li belediyelerin devir aldığı borçlar Pek çok yerde AKP’li belediyelerden görevi devir alan CHP’li başkanlar büyük bir borç ile karşılaştı. Bu borçların önemli kısmı da devlete SGK’ya olan borçlar ve Maliye’ye olan vergi borçları. İktidar bu borçları adeta ek bir kaynak-kredi gibi de görmüş, ödemeyenlerin üstüne gitmemiş. Ancak şimdi bu paraların hızla tahsili yoluna gitmek isteyebilirler. CHP’li belediyeleri sıkıştırmak isteyebilirler. Bu konunun konuşulması halka hizmetin siyaset dışı tutulması istenebilir.

Para değil, Hazine garantisi gerekli: CHP’li belediyelerin çoğu projesinin kaynak sorunu yok. Doğru projeler olduğu için, ödenebilir olduğu için dünyada pek çok yerden uygun koşullarda kredi bulunabiliyor. Ama bunun için merkezi otoritenin, Hazine’nin garanti vermesi gerekiyor. Bunun için de haklı talep iletilir.

Kentsel dönüşüm için işbirliği şart: Türkiye’de başta İstanbul deprem bekleyen çok sayıda il var. Burada merkezi yönetim ile yerel yönetimin karar alma-uygulama anlamında birlikte çalışma zorunluluğu var. İnsan hayatının söz konusu olduğu yerde parti ayrımı olmaz. Bu durum önceliklidir.

Anayasal süreç-devlet aklı: Anayasa yapım süreci önemlidir. Bu konuda da karşılıklı birbirini dinleyerek, geniş toplum kesimlerinin de görüşü alınarak bir süreç işletilebilir. Uyulmayan Anayasa Mahkemesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları var. Yaşanan hak kayıpları ortada. Burada partiler üstü ortak bir devlet aklı inşa edilebilir.”

İlgili Haberler
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.