Okul tatili uzuyor mu? Okullar ne zaman açılacak?

Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kara, "Okulların kapalı kalma süresi uzayabilir" dedi.

Gündem 17.03.2020, 10:53
Okul tatili uzuyor mu? Okullar ne zaman açılacak?

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, "Ülkemizde daha vaka görülecektir. Bugün sayı 47, belki bu 57, 67 de olabilir. Ama dikkat ettiğimiz müddetçe bizim eğrimiz çok küçük kalacak. Önümüzdeki 1,5-2 aylık periyodu da bu şekilde atlatabilirsek o zaman Türkiye bu salgını en başarılı yenen ülkelerden biri haline gelecek" dedi. Kara, okulların kapalı kalma süresinin durumun seyrine göre değişebileceğini ifade ederek ''Önümüzdeki günlerde ülkemizdeki durumun nasıl seyredeceğine, ülkemizde görebileceğimiz vakaların, içeriden yayılan vakalar mı, yoksa dışarıdan gelen vakalar mı olacağına bağlı olarak bu süre uzayabilir; ama kısalmasını beklemiyorum ben'' diye konuştu. 

Prof. Dr. Ateş Kara, koronavirüs tedbirlerine ilişkin açıklamada bulundu. Prof. Dr. Kara, virüsün yayılımını durdurmak için planlanan önlemlerin basamak basamak hayata geçirildiğini aktardı. Şu andaki vakalara bakıldığında ya yurt dışından direkt ya da yurt dışından gelenlerle ilişkili olduğunu kaydeden Prof. Dr. Kara, "Hala ülke içerisinde dolaşımın olmadığını bildiğimiz için ekstra bir önlem almaya bugün gerek yok. Ama yarın baktık ki farklı bir vakamız var, farklı bir şekilde seyrediyor, o zaman bu önlemler direkt olarak lokantaların kapatılması, alışveriş merkezlerinin tamamen kapatılması, marketlerin belirli saatlerde çok az sayıda veya belirli sayıda kişinin içeride bulunmasını sağlayacak şekilde açık kalmasının organize edilmesini sağlayacak şekilde olabilir" dedi.

Türkiye'nin erken önlem alması çok önemli
Prof. Dr. Kara, virüsün yayılımının hava sıcaklığı, nem oranı, insanların iç içe kalmaları gibi pek çok faktöre bağlı olduğunu bildirdi.

Kara, okulların kapalı kalmasının yayılmanın önlenmesinde büyük etken olduğunu ifade ederek, "Enfeksiyon görülmeye başladıktan sonra okulları kapatırsanız enfeksiyondaki azalma en iyi ihtimalle yüzde 15'te kalıyor. Yani 100 vaka görecekseniz 85 görüyorsunuz. Ama enfeksiyon daha görülmeden okulları kapatabilirseniz, bu etki minimum yüzde 45 oluyor. Yani 100 vaka yerine en fazla 55 görüyorsunuz, hatta 40'a kadar düşüyor. Bu nedenle Türkiye, önlemleri diğer ülkelere göre çok erken, çok radikal şekilde alıyor. Bunun temel amacı, ülkemizdeki vaka görülmesini mümkün olduğunca ötelemek" diye konuştu.

Okul tatili uzayabilir
Prof. Dr. Kara, okulların kapalı kalma süresinin, durumun seyrine göre değişebileceğini ifade ederek, "Bugün için net bir şey söylemek mümkün değil. Önümüzdeki günlerde ülkemizdeki durumun nasıl seyredeceğine, ülkemizde görebileceğimiz vakaların, içeriden yayılan vakalar mı, yoksa dışarıdan gelen vakalar mı olacağına bağlı olarak bu süre uzayabilir; ama kısalmasını beklemiyorum ben" şeklinde konuştu.
 

Yorumlar (7)
felhan 2 yıl önce
inşAllah bu kötü salgın bir an önce durur. amin
Gevşek 2 yıl önce
İnşAllah uzar Allahım lütfeeeennnnn
Sude 2 yıl önce
Okular ne zaman açılacak
Jdjdjdjdj 2 yıl önce
İclal 2 yıl önce
Uzamasin artik yeter. 65+ en cok bulasiyor.Biz disariya cikmazken onlarda evde otursun.onlarin yuzunden okullar tatil oluyo . Cok sacma ve sıkıcı
Ogrenci 2 yıl önce
Okul tatil uzayacak ı vaka sayısı çok
Sena 2 yıl önce
Okullar tatil olsun en azından üniversiteler yurtlar 6 kislik lavabolar ortak alan evden 3 hafta boyunca önlem alıp evden dışarı çıkmayalim sonra kalabalık yurtta kalalım boşu boşuna mı önlem aliyoruz
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138