Ömer Faruk Gergerlioğlu cezaevine götürüldü

Milletvekilliği düşürülen eski HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu Sincan 2 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'na götürüldü. Konuyla ilgili açıklama yapan HDP, 'Korsanvari bir şekilde milletvekilimizin kaçırılması kabul edilemez' dedi.

Gündem 03.04.2021, 15:22 03.04.2021, 15:37
Ömer Faruk Gergerlioğlu cezaevine götürüldü

Milletvekilliği düşürülen eski HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, dün akşam saatlerinde polisler tarafından tutuklandı. Gergerlioğlu'nun oğlu Salih Gergerlioğlu, Twitter hesabından paylaşımda bulunarak 'Babamı tutuklamaya geldiler' demişti. 'Aynı rezalet tekrarlandı. Ayakkabılarını giymesine müsaade etmeden yaka paça çıkardılar' diyen Salih Gergerlioğlu, yine aynı hesabından Ömer Faruk Gergerlioğlu'na ait darp raporunu da paylaştı.

Ardından paylaşımlarına devam eden Salih Gergerlioğlu, babasının hastaneye getirildiğini ve anjiyo yapıldıktan sonra yüksek tansiyonu nedeiyle yoğun bakıma alındığını duyurdu. Ardından, Gergerlioğlu'nun durumunun iyi olduğu belirtildi.

Bu sabah saatlerinde hastaneden çıkarılan Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun Sincan 2 Nolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'na götürüldüğü belirtildi.


HDP: 'Kocaeli Milletvekilimiz Ömer Faruk Gergerlioğlu hastaneden kaçırıldı'

Konuyla ilgili açıklama yapan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Meclis İdare Amirimiz Mahmut Toğrul, şunları söyledi:

"Biraz önce şahit oldunuz, biz vekiller olarak buraya geldik ve vekilimizin sağlık durumu nedir bilgi almak istedik ama maalesef Ankara Şehir Hastanesinde bir kişi bile bize açıklama yapmadı. Görüşme taleplerimiz bekleyin geliyorlar denilerek sürüncemede bırakıldı. Kimse bilgi vermedi. Çıkaracaklar, götürecekler diye bilgi verildi önlem alındı, araçlar geldi çıkarılacakmış gibi senaryo çizildi. Ancak gerçekten korsanvari bir şekilde milletvekilimiz kaçırıldı. Hastaneden kaçırıldı. Nereye götürüldüğünü bilmiyoruz. Sincan Cezaevine götürüldüğünü düşünüyoruz. İşin doğrusu, zulmün bir başka versiyonunu görüyoruz. Bir milletvekili burada basından, arkadaşlarından kaçırılmıştır; korsanvari bir şekilde götürülmüştür."


'Korsanvari bir şekilde milletvekilimizin kaçırılması kabul edilemez'

Açıklamanın devamında şöyle denildi:

"Ne kadar bilgi edinmek istesek de kimse bilgi vermedi. Bir kez daha kamu görevlilerine söylüyorum, mesleğinizin etik kurallarına uyun, size etik dışı talimat verilmesini kabul etmeyin. Buraya gelmiş bir milletvekili grubuna arkadaşıyla ilgili bilgi vermemek kabul edilemez. Korsanvari bir şekilde milletvekilinin kaçırılması kabul edilemez.

Milletvekilimize akşam anjiyo yapıldığını biliyoruz, şu anda sağlık durumu hakkında bilgi alamıyoruz. Bu kaçırılma biçimine sağlık durumu ne kadar elverişlidir onu da bilmiyoruz. Bir kez daha herkesi uyarıyoruz, hukuk dışı yöntemlerden kaçının.

Kamuoyuna da vekilimizin korsanvari şekilde hastaneden kaçırıldığı bilgisini veriyorum. Herkesten dayanışma duygularını ve bu zulme karşı duruşlarını beklediğimizi ifade etmek istiyorum." 

Yorumlar (0)