Pfizer CEO'su neden aşı olmadığını açıkladı

Koronavirüs aşısı üreten Pfizer'ın CEO'su Albert Bourla sağlık çalışanlarına ve öncelik tanınan kişilere engel olmamak için aşı olmadığını açıkladı. Öte yandan Bourla aşıya güven artacaksa aşı olabileceğini de söyledi.

Gündem 15.12.2020, 13:30 Gazete Damga
Pfizer CEO'su neden aşı olmadığını açıkladı

Birçok ülke tarafından onay alan koronavirüs aşısını üreten Pfizer’in CEO’su Albert Bourla aşı olmama gerekçesini açıkladı.

Alman biyoteknoloji firması BioNTech ile birlikte aşı geliştiren ABD'li ilaç şirketi Pfizer’in CEO’su Alber Bourla, ön saflarda yer alan sağlık çalışanları, huzurevi sakinleri ve personeline öncelik verilmesi konusunda Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri (CDC) ile hemfikir olduğunu ve sırasını bekleyeceğini belirterek, “Daha önce aşı olmama konusunda kararlıyız” ifadelerini kullandı.

"GÜVEN ARTACAKSA AŞI OLABİLİRİM"

Bourla, aynı zamanda eğer insanların aşıya olan güvenlerini artıracaksa önceden aşı olabileceğini de belirtmişti.

Cuma günü Gıda ve İlaç İdaresi’nden acil kullanım onayı alan aşı, ABD’de ilk kez New York’un Queens bölgesindeki Long Island Yahudi Tıp Merkezi'nde yoğun bakım hemşiresi olan Sandra Lindsay’a uygulandı.

DÜNYADA AŞI ÇALIŞMALARI NE DURUMDA

Dünyada aşılanma çalışmalarına ilk başlayan ülke İngiltere ve Rusya oldu. Rusya kendi aşısı SputnikV'i kullanırken, İngiltere Biontech/Pfizer firmasının aşısını kullanıyor. Kanada'da ise aşılanma çalışmaları bugün başladı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?