Polis Özel Harekat nedir, katılmak isteyenler ne yapmalıdır! - PÖH görev yerleri neresi

Polis Özel Harekat nedir, katılmak isteyenler ne yapmalıdır! - PÖH görev yerleri neresi
Ülkemizin en önemli güvenlik güçlerinden olan Polis Özel Harekat (PÖH) Afrin için çağrıldı. Birçok operasyondan başarıyla ayrılan PÖH artık Afrin'de Türk bayrağı için mücadele verebilir.'Hazır ol' emri de geldi. Bu durum PÖH'e katılmak isteyen vatandaşların sayısını da her geçen an daha da yükseltiyor. Peki PÖH nedir, nerelerde görev yapar, katılmak isteyenlerin yapması gerekenler nedir. İşte detaylar...

Polis olabilmenin en önemli yolu Polis Meslek Yüksekokulu'na girmektir. PMYO'ya lise veya herhangi bir denk okuldan mezun olan ve hem fiziki hem de ruhsal kriterleri yerine getiren adaylar girebilmektedir. Sadece PMYO eğitimi almaktadırlar. Mezuniyete giden yılda mesleğinizi ve branşınızı da seçebilir, kariyerinizi bu şekilde yönetebilirsiniz.  Devletimizin kararlılıkla sürdürdüğü Afrin Operasyonu'na katılmak isteyen binlerce polis var. Ancak harekat polisi olmak farklı meziyetleri ve şartları da barındırıyor. PÖH olabimek için neler yapmak gerekir?

PMYO öğrencisiyken tercihinizi 'Özel Harekat Polisi olmak istiyorum' şeklinde yapmanız gerekmektedir. Farklı bir birimdeyseniz ve gereken şartları da sağladığınıza inanıyorsanız yine aynı şekildeki belirtme ile özel harekat kadrosuna katılabilirsiniz. Öncelikle 671 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile özel harekat polisi olma şartlarında bazı değişikliklere gidildiğini belirtelim.

Buna göre “Özel harekat birimlerinde istihdam edilmek üzere, yirmi sekiz yaşından gün almamış olmak ve terhis tarihinden itibaren otuz altı aydan fazla süre geçmemiş olmak kaydıyla, en az lise veya dengi okul mezunlarından askerlik hizmetini tamamlamış olanlar, Kamu Personel Seçme Sınavı şartı aranmaksızın, fiziki yeterlilik ve mülakat sınavları ile polis meslek eğitim merkezlerine alınabilir.”

pöh polis
 

Buna göre Özel harekat birimlerinde istihdam edilmek üzere, yirmi sekiz yaşından gün almamış olmak ve terhis tarihinden itibaren otuz altı aydan fazla süre geçmemiş olmak kaydıyla, en az lise veya dengi okul mezunlarından askerlik hizmetini tamamlamış olanlar, Kamu Personel Seçme Sınavı şartı aranmaksızın, fiziki yeterlilik ve mülakat sınavları ile polis meslek eğitim merkezlerine alınabilir.

Bu düzenlemeye göre kimler özel harekat polisi olabilir?

28 yaşından gün almamış olmak gerekiyor.

Terhisten itibaren 36 ay yani 3 yıl geçmemiş olması gerekiyor.

En az lise veya dengi okul mezunu olmak gerekiyor.

KPSS şartı aranmayacak.

Fiziki yeterlilik ve mülakat sınavında başarılı olanlar polis eğitim merkezlerinde eğitime alınacak.

Polis Meslek Yüksek Okulu yani PMYO öğrencileri ikinci sınıfın ikinci dönemine girdiklerinde yani mezun olmalarına birkaç haftalık bir süre kala okullarına özel harekat polisleri ziyarette bulunurlar. Özel harekat polisleri yapmış oldukları bu ziyarette özel harekat polisi olmak isteyen adayların isimlerini alırlar, ancak burada bir şart vardır. İsmini yazdırmak isteyen adaylardan ailelerinden izin almaları istenmektedir. Daha sonra ise ismini yazdırmayı başaran adaylar 2400 metre koşu ve hemen akabinde 17 barfiks ve 80 mekik ile 65 şınavdan oluşan bir dizi dayanıklılık testine tabi tutulurlar. Şayet aday bu dayanıklılık testini geçmeyi başarırsa Ankara Gölbaşı ilçesinde bulunan özel harekat kursuna katılmaya hak kazanır.

Mezuniyet tarihinden 4 gün önce özel harekat kursuna katılmaya hak kazanan adayların kuraları ayrı olarak çekilir ve kura sonucu doğu bölgelerimizde bulunan illerden birisine atanırlar. Polis özel harekat yani PÖH kursları 3.5 süre zarfında çok ağır eğitimler sonucunda gerçekleştirilmektedir. Şayet eğitim süreci boyunca dayanabilir ve eğitiminizi başarı ile tamamlarsanız özel harekat polisi olmaya hak kazanırsınız. Ancak istifa eder yada eğitim sonucunda başarılı olamazsanız trafik şube veya hassas şube birimlerinden birisine atanır ve görev yaparsınız.

Kadroda görevli bir polis memuru iken özel harekat polisi olmak için aranan şartlardır. Polis Özel Harekat birliği polis teşkilatımızın gurur kaynaklarındandır. Bu birlikte yer almak oldukça zor bir eğitim sürecinin sonunda olmaktadır ve başarıyla bir polis özel harekatçı olmanız durumunda da çok zor görevlere verilirsiniz. Bu yüzden özel harekat polisi olmak istiyorum demeden önce bir çok iyi düşünmeniz ve sonucunda karar vermeniz yararınıza olacaktır. Çünkü neredeyse adayların yarısı eğitim sürecinde özel harekat polisi olmaktan vazgeçmektedirler.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.