Prof. Yaşar'dan İstanbul Boğazı'nda donma uyarısı: 1929 yılındaki gibi karşıdan karşıya yürüyerek geçilecek

İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, birkaç yıl içerisinde 1929 yılında olduğu gibi İstanbul Boğazı'nın buz tutacağını ve karşıdan karşıya yürüyerek geçileceğini belirtti.

Gündem 26.02.2021, 10:27 28.02.2021, 10:13
Prof. Yaşar'dan İstanbul Boğazı'nda donma uyarısı: 1929 yılındaki gibi karşıdan karşıya yürüyerek geçilecek

Bütün dünya küresel ısınma ve iklim değişikliği gibi sorunlarla mücadele etmenin yollarını ararken, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, 'küresel soğumanın' yolda olduğunu belirtti.

 Prof. Dr. Doğan Yaşar, "Soğuma demek, kuraklık demektir. Soğuma demek, kıtlık demektir. Bu nedenle, soğumadan korkacağız. 90'lı yıllardan beri hep şunu söylerim; 2020'lere kadar küresel ısınma artarak devam edecek. Tıpkı 900'lü yıllarda olduğu gibi. Ama 2022, 2023 veya 2024 olur. Bu dönemlerde biz, mini soğumaya gireceğiz. Sıcaklık mola verecek. Bu molada, İstanbul Boğazı'nın donduğunu göreceğiz. İstanbul Boğazı'ndan karşıdan karşıya yürüyerek geçilecek. En son 1929 yılında geçildi. 2- 3 yıla kadar tekrar bekliyorum" dedi.

Küresel soğumanın ne gibi sorunlara yol açacağını da aktaran Prof. Dr. Doğan Yaşar, "En önemli sorun kuraklık olur ve yağışlar çok düşecektir. İkinci olarak tarım ürünlerinde çok ciddi düşüşler olacaktır. Anadolu için bu durum, muhteşem avantajlı bir dönem olabilir. Düzgün bir tarım politikasıyla, biz cari açığımızı kapatırız. Çünkü bu dönemde buzullar, Orta Avrupa'ya kadar inecektir. Kuzey Avrupa'da hiçbir şekilde tarım yapılamayacaktır. Bizde de verimlilik düşecektir. 10 kilogram yerine 3 kilogram alacağız. Ama bizde yine de bir verimlilik olacaktır. Az da olsa alacağız. Ürettiğimiz tarım ürünleri değer kazanacak" açıklamalarında bulundu.

"Yapmamız gereken, akıllıca tarım politikası üretmek"

Türkiye'nin son yaşadığı ciddi kuraklığın 2008 yılında olduğunu anımsatan Prof. Dr. Doğan Yaşar, o dönemde yağışların yüzde 30 düştüğünü ve bunun da buğday üretiminde yüzde 7 gibi bir azalmaya neden olduğunu ve de buğday fiyatlarının dörde katlandığını hatırlatarak şu öngörülerde bulundu:  Şu an Çin aşıları nasıl birinci sırada. Soğuma döneminde dünya, gıda için bizim kapımızda sıra olacaklar. Ege'de dünyanın en verimli topraklarına sahibiz. Küresel soğuma için yapmamız gereken, akıllıca tarım politikası üretmek."

"Suyu çok dikkatli kullanmamız lazım"

Öngördüğü bu küresel soğuma dönemi için nelerin yapılması gerektiğine değinen Prof. Dr. Yaşar, şunları sıraladı: "Suyu çok dikkatli kullanmamız lazım. Yeraltı sularını biz çok hoyratça kullandık. Kanunlarla bunları bir çerçeveye almak lazım. Uzun zamandır söylerim. Büyükşehirlerde özellikle kanalizasyon ve yağmur suları ayrılmalı. Şu anda yavaş yavaş ayrılıyor. Yağmur suları denize verilmemeli. Yağmur suları tekrar barajlara basılmalı. Kurak dönemde yüzde 30 eksik yağacak yağışlar. Çok şiddetli suya ihtiyacımız olacak. 1992 yılındaki kuraklıkta, Amerika rezervuarlarını 1.5 litre küçülttü. Bu şekilde önlemler alabiliriz. En önemli konuda, devletin tarıma kesinlikle el atması gerekir. Bu yıl ne üreteceğine, devlet karar verir. ABD, yılda 150 milyar dolarlık bir ihracat yapıyorsa buna borçlu. Önce ne üretecek ona bakıyor. Kendine ne lazım, ona göre üretim planı yapıyor. Arkadan dünyaya ne lazım ona göre üretim yapıyor."  

DHA

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?