Rize'de uyarılara rağmen köylere çıkılıyor: "Köyde hava alıp Pazartesi işimize dönüyoruz"

Sağlık Bakanlığı verilerine göre en çok vaka sayısına sahip beşinci il olan Rize'de en çok hastalığın bulaşmasına yol açan köy ve yaylalara gidişlerin devam ettiği bildirildi.

Gündem 26.02.2021, 11:04 28.02.2021, 10:12
Rize'de uyarılara rağmen köylere çıkılıyor: "Köyde hava alıp Pazartesi işimize dönüyoruz"

Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı 81 il bazında her 100 bin kişide görülen haftalık vaka sayısı verilerine göre 15-21 Şubat 2021 tarihler arasında en çok vakanın görüldüğü beşinci il olan Rize'de vaka artışlarının en çok köy ve yayla ziyaretleri sebebiyle oluştuğu ortaya çıktı. Filyasyon ekiplerinin yaptığı çalışma sonucu ortaya çıkan sonuç, özellikle hafta sonu kısıtlamar öncesi köy ve yaylalardaki evlerine çıkanların aile içi toplu buluşmalarla virüsün daha da yayıldığını gösterdi. Bunun üzerine hafta sonu köy ve yaylalara çıkmama uyarısı yapan yetkillier, kimsenin bu uyarılara ve tedbirleri uymadığını ve vatandaşların köylere gitmeye devam ettiğini belirtti.

Köylere giden dolmuşlarda yoğunluk oluştu

Dolmuş şoförü Güven Özçelik hafta sonları köye çıkan dolmuşlarda yoğunluk yaşandığını belirterek, “Pandemi olsa da olmasa da Rize'de cuma ve pazartesi günleri yolcu yoğunluğu yaşanır. Pandemi sürecinde de kısıtlama dolayısıyla hafta sonunu şehir merkezinde geçirmek istemeyenler cuma gününden köylere çıkmaya başlıyorlar. Pazartesi günü köydeki vatandaşlar şehir merkezlerine inerek işlerini halletmeye çalışıyorlar” dedi.

"Uyarılara riayet edenlerin sayısı çok az"

Veliköy Köyü Muhtarı Muhammed Kopuz hafta sonu kısıtlaması için şehirlerde oturanların kendi özel arabalarıyla ya da dolmuşlarla köylere çıktıklarını belirterek, "Arabası olan arabasıyla, olmayan dolmuşlarla 2 günlük kısıtlama için geliyor. Mahallelerde komşu ziyaretleri olabiliyor, havanın güzel olduğu zamanlarda kendi aralarında buluşuyor, zaman geçiriyorlar. Biz ne kadar uyarıyor, anonslar yapıyorsak da ne yazık ki riayet edenlerin sayısı çok az. Şehirden gelen bir hastalık varsa köye geldiğinde bilmeden görüştüğü kişilere aktarıyor ya da köyde birinde varsa ondan alarak geri döndüğünde şehre taşıyor. Vatandaşlar olarak önlemimizi kendimiz almalıyız” diye konuştu.

Köylülerden Mehmet Kopuz ise, “Karadeniz Bölgesi’nin şehirde yaşayanların büyük çoğunluğunun köyde bir evi vardır. Hafta sonları sokağa çıkma yasağında rahat etmek için vatandaşların çoğunluğu köydeki evlerine geliyor. Komşusu ile akrabası ile zaman geçiriyor. Kim hasta bilemiyoruz. Bir araya geldiklerinde herkese bulaştırıyor” ifadelerini kullandı.

"Köyde hava alıp pazartesi tekrar işimize geri dönüyoruz"

Dolmuş şoförü Ferhat Taşpınar, “Rize'de vatandaşlar hafta içi evlerde sıkılınca doğal olarak hafta sonu köye gidiyorlar. O yüzden cuma günleri dolmuşçular olarak yoğunluk yaşıyoruz. Pazartesi günleri de dönüş yolunda aynı yoğunluğu yaşıyoruz” dedi.

Köye çıkmak için dolmuşla yolculuk yapan Mehmet Ali Çap da, “Kısıtlama öncesinde cuma günü kumanyamızı alıyoruz, çoluk çocuk köye çıkıyoruz. Bağımızla bahçemizde ilgileniyoruz odun yapıyoruz. Pazartesi günü de yeniden merkeze dönüyoruz” ifadelerini kullandı. 

Temel Kurt ise “Cuma günü iş bittikten sonra malzemelerimi alıyorum, iki günlük kısıtlama için köye çıkıyorum. İki gün etraftaki işleri toparlıyorum, balkonda çayımı içiyorum, hava alıyorum pazartesi tekrar işimize geri dönüyoruz” diye konuştu.

Vali Reçber: İnsanlar köye gittiği zaman evlerin içerisinde toplanırlar

Rize Valisi Kemal Çeber ise durumla ilgili olarak "Örneğin tüm Karadeniz'de hemen hemen herkesin 2 evi vardır, biri şehirdedir birisi de köyündedir. Hafta sonları bir de bu kısıtlamaların olması nedeniyle insanlar perşembeden cumadan köylerine gider. Rize'de köyler aile köyü gibidir, köyüne gittiği zaman evinde insanlar o çekirdek aile olarak durmaz, halası, teyzesi, dayısı veya komşusu hep bir araya gelirler, evlerin içerisinde toplanırlar. Şehirden köye giderken köye, köyden şehre dönerken de şehre bu virüsü taşıyabiliyoruz" ifadelerini kullandı.

DHA

Yorumlar (0)
banner147
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
banner138