RTÜK Başkanı Şahin'den kaldırılan evlilik programlarına yeşil ışık

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Ebubekir Şahin, 2017 yılında Kanun Hükmünde Kararname ile yayından kaldırılan evlilik programlarına yeşil ışık yaktı.

Gündem 18.10.2020, 14:13 Gazete Damga
RTÜK Başkanı Şahin'den kaldırılan evlilik programlarına yeşil ışık

Hükümete yakın Sabah gazetesinden Burak Çelik'e konuşan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, geçmiş yıllarda tepkilere neden olan ve KHK ile kaldırılan evlilik programları için "Program kaldırmayla istenilen sonucu ulaşılmaz" dedi.

"Evlilik programlarını kaldırmasaydık dediğiniz oldu mu?" sorusuna yanıt veren RTÜK Başkanı "Evlilik programlarının kaldırılmasından ziyade ıslah edilmesi, yeni bir formatla elden geçirilmesinden yanaydım. Daha çok kadınların izlediğinden hareketle evlilik programlarının içeriklerine, izleyen kitlenin eğitimi ve gelişimiyle ilgili ilaveler yapılması gerektiğini düşünenlerdenim. Çözüm, içeriklerinin düzenlenmesidir. Program kaldırmayla istenilen sonuca ulaşılamaz" diye konuştu. 

RTÜK Başkanı yeni kanun ilgili çalışmalar olduğunu da belirtti. Şahin şöyle dedi: 

"(Yeni RTÜK Kanunu) Kanunla ilgili bir çalışmamız var. Yayıncılarımızla alakalı, onları da memnun edecek önemli değişiklikler getiriyoruz. Uzun süredir sektörün gerek toplantılarda gerek görüşmelerimizde bize özellikle ifade ettiği sıkıntılarını çözme yönünde önemli bir rol üstleneceğini düşünüyoruz. Ceza sistemi en son müracaat ettiğimiz konudur. Biz önce iletişimle sorunların çözülmesinden yanayız, öyle de yapıyoruz. Gençlerin dijital ortamlara kayması kaçınılmaz bir sonuç. Ama bu noktada geleneksel medyayı çok önemsediğimden ve etkisinin azalmasını istemediğimden geleneksel medyayı el üstünde tutmak taraftarıyım."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?
2023 öncesinde erken genel seçim olur mu?